I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna!" (z audiodeskrypcją) And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE (with audio description)

reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck / 2023 / Szwecja, Dania / 88min.
Zabawna i przewrotna podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej – od pierwszego pokazu filmowego po viralowe nagrania w social mediach.

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów.

Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie. Łączy propagandowe materiały o Władimirze Putinie i Kim Jong-unie, z materiałami zza kulis grupy bojowników ISIS w Jemenie, newsami transmitowanymi na żywo, klipami rosyjskiej młodzieży wykonującej karkołomne akrobacje na szczycie najwyższych budynków świata, newsami transmitowanymi na żywo, a także wstrząsającymi fotografiami prasowymi przedstawiającymi przemoc.

Film poszerza nasze rozumienie wizualnego świata, w którym obecnie żyjemy. Zadaje pytanie o niekontrolowaną obsesję ludzkości na punkcie obrazu i społeczne konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Bada wpływ kultury medialnej na społeczne zachowania, a także skutki, jakie niesie ze sobą fakt bycia narażonym na miliardy obrazów konkurujących codziennie o naszą uwagę. Aparat to fantastyczny wynalazek, o ile nie jest traktowany jako maszyna napędowa wartego miliardy euro przemysłu wizualnego.

czas trwania:
88 min
kraj / rok produkcji:
Szwecja, Dania / 2023
reżyseria:
Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck
zdjęcia:
Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck
produkcja:
Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck / Plattform Produktion
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Berlin, 2023 – CPH DOX Kopenhaga, 2023 – FF Sundance: Nagroda Specjalna Jury
sekcje:
Cinéma, mon amour Filmy z audiodeskrypcją
konkursy:
Nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc
tagi:
technologia internet popkultura film o filmie propaganda

Inne filmy z sekcji Filmy z audiodeskrypcją

Inne filmy z tagiem internet