Samotność uchodźcy w nowej ojczyźnie, gdzie przekroczenie granicy i legalne papiery to dopiero początek długiej drogi

Spotkanie wokół filmów:

„Bezgłos" reż. Reka Valerik 

„Ostatnie schronienie" reż. Ousmane Samassekou

„Czarny Jezus" reż. Luca Lucchesi 

„Ten deszcz nigdy nie ustanie" reż. Alina Gorlowa

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w ekstremalny sposób pokazuje, jak ciężka jest wędrówka uchodźcy i upragnione dotarcie do Ziemi Obiecanej. Ale nawet jeśli uda się mu/jej ostatecznie trafić do celu i uzyskać status uchodźcy, to czeka jego/ją jeszcze dłuższa i bardziej złożona podróż adaptacyjna w nowej ojczyźnie. O tym, jak naprawdę wygląda nowa rzeczywistość uchodźcy, i jakimi okupiona jest przeszkodami i trudnościami (psychologicznymi i prawnymi) porozmawiamy z:

- Khedi Alieva - uchodźczyni z Czeczenii, pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Prowadzi zajęcia dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat migracji, uchodźstwa i integracji imigrantów/ek. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat praw kobiet w Polsce. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów/ek i uchodźców/yń. Fundatorka i prezeska Fundacji Kobiet Wędrowne. Wkrótce przejmie prowadzenie Kuchni Konfliktu.

- Kalina Czwarnóg - członkini zarządu, koordynatorka fundraisingu, działań promocyjnych i wolontariatu oraz rzeczniczka prasowa Fundacji Ocalenie.

- Joanna Subko – prawniczka z Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce. Wcześniej pracowała w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze
RPO jako Naczelniczka Wydziału Praw Migrantów i Mniejszości Narodowych oraz w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej. Współautorka portalu uchodzcy.info, a także raportów o tematyce antydyskryminacyjnej i migracyjnej.

Prowadzenie:
- Karol Wilczyński - dziennikarz, nauczyciel, twórca Salam Lab. Autor licznych reportaży na temat przymusowej migracji