Zwycięzca Złotego Lwa, film nominowany do Oscara®, spotkanie wybitnej reżyserki z legendarną fotografką. „Całe to piękno i krew” Laury Poitras od 16 czerwca można zobaczyć w kinach w całym kraju! To połączenie filmowej sylwetki artystki-buntowniczki z aktywistycznym przesłaniem. Idealny film na Miesiąc Dumy, przypominający, jak ważna jest solidarność i jak okropne skutki może przynieść milczenie w obliczu niesprawiedliwości. Ikoniczne zdjęcia Goldin przenoszą widzów do innej epoki, pokazując pełną koloru i energii kontrkulturę ostatnich dekad XX wieku.
Nan Goldin to żywa legenda. Intymnymi zdjęciami dokumentującymi swoje życie oraz swoich przyjaciół rzuciła wyzwanie zdominowanemu przez mężczyzn światu sztuki w latach 60. Od tamtej pory stała się także aktywistką, dokumentując pandemię AIDS w latach 80. i 90., czym walczyła o życie umierających ludzi. Obecnie podjęła kolejną walkę w swoim życiu - wystąpiła przeciw właścicielom koncernu farmaceutycznego, który jest współodpowiedzialny za kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych - rodzinie Sacklerów.
„Społeczeństwo trzyma w sekrecie wszystko, co złe, przez co niszczy się ludzi”
„W moich filmach często poruszam kwestie polityczne" - mówi reżyserka Laura Poitras, która otrzymała Oscara® za „Citizenfour”. „Zwykle podążam za jednostkami, które wkładają wysiłek w walkę o sprawiedliwość”. Po tym, jak reżyserka dowiedziała się o trwającej walce Goldin przeciwko rodzinie Sacklerów, nie mogła się uwolnić od myśli o tym projekcie. W miarę jak film nabierał kształtu, stało się jasne, że choć grupa aktywistyczna P.A.I.N. będzie centralnym punktem filmu, to będzie też idealną okazją do zbadania przenikania się aktywizmu z życiem i twórczością Goldin.
Dla Goldin istotne było, żeby film dotknął również ekonomicznych, społecznych i instytucjonalnych analogii między kryzysem HIV/AIDS a obecnym kryzysem opioidowym. Kryzysy społeczne nie istnieją jako samotne wyspy, a uchwycenie związku między często stygmatyzowanymi społecznościami, w których fotografka wyrosła, a osobistymi historiami stojącymi za jej sztuką, było kluczowe dla pełnego zrozumienia jej twórczości.
Goldin uważa, że polityczna subwersywność zawsze była nieodłączną cechą jej sztuki, także ze względu na queerowych przyjaciół i współpracowników, których uwieczniała na swoich ikonicznych zdjęciach i pokazach slajdów, co czyni „Całe to piękno i krew” idealnym filmem na czerwiec - Miesiąc Dumy.
Lista kin grających film: https://www.againstgravity.pl/gdzie-zobaczysz-nasze-filmy
„Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras, USA 2022, 121 min, w kinach od 16 czerwca.