Rozkręcamy MDAG Industry!

Tegoroczna edycja to inauguracja rozwiniętych działań branżowych w nowej odsłonie – MDAG Industry. Tym razem skupiamy się na temacie rozwoju: rozwoju młodych twórców, rozwoju projektów, rozwoju promocji polskich filmów na świecie oraz rozwoju branży filmów dokumentalnych. To właśnie wokół tych zagadnień krążyć będą wszystkie punkty programu – m.in. pitchingi, spotkania, panele dyskusyjne, wykłady zaproszonych gości i warsztaty.

W ramach MDAG Industry po raz pierwszy odbędą się prezentacje projektów realizowanych przez białoruskich i ukraińskich twórców pod nazwą Eastern Europe Against Gravity. W wydarzeniu wezmą udział agenci sprzedaży, producenci i programerzy wiodących festiwali filmowych z całego świata.

Jaka przyszłość czeka kino dokumentalne? Na wykładzie “Co dalej z filmem dokumentalnym” poznamy spojrzenie na wyzwania i możliwości jakie stoją przed kinem dokumentalnym. O przyszłości rysującej się przed dokumentalistami, producentami i reżyserami opowiedzą światowej sławy goście z branży: Thom Powers – programer Toronto International Film Festival i dyrektor projektów specjalnych największego amerykańskiego festiwalu filmów dokumentalnych DOC NYC, Laura van Hanselma - programerka festiwalu IDFA od 2002 roku oraz Kim Christiansen - producent wykonawczy DR Sales.

Kolejny rok pracujemy nad tym, by festiwal był miejscem, gdzie młodzi twórcy mogą tworzyć sieć kontaktów i przyglądać się jak działa branża filmów dokumentalnych. W ramach 19. MDAG odbędzie się sesja follow-up dla uczestników 3. edycji programu Doc Development oraz dzień otwarty dla kandydatów na kolejne edycje Doc Development oraz Pierwszy Film.

Filmowców, producentów, dystrybutorów, przedstawicieli branży filmowej, edukatorów i nauczycieli zapraszamy do udziału w 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza oraz Finale 2 edycji programu „SKOK w DOK. Laboratorium Pomysł w Dokumentalnych”. Forum jest przestrzenią do rozmowy na temat podgatunku filmu dokumentalnego, jakim są filmy skierowane do młodej widowni. Podpowiemy, jak szukać tematów na filmy dokumentalne, opowiemy, jak wygląda produkcja dokumentalna dla młodej widowni w Europie, zaprezentujemy pitchingi projektów z dwóch edycji programu oraz przyznamy nagrodę za najlepszy pitching.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych serdecznie zaprasza na spotkanie networkingowe twórczyń i twórców filmowych - Śniadanie KIPA. Jest to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów, przedyskutowania pomysłów i zaczerpnięcia inspiracji do kolejnego projektu.

Audioteka przygotuje dla nas webinar specjalny o tworzeniu form dokumentalnych w branży audio.

Za to po festiwalu, wspólnie z naszym nowym partnerem marką Canon, organizujemy warsztaty operatorskie dla uczestników kursu reżyserii dokumentalnej Dok Pro, prowadzonego przez Fundację Szkoła Wajdy.

Nagroda Canon za Najlepsze Zdjęcia

Canon, wiodący producent aparatów, w tym pełnoklatkowych bezlusterkowców serii EOS R, obiektywów oraz rozwiązań do druku, obejmie także patronatem Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia! Kino dokumentalne potrafi zaskakiwać niesamowitym wyczuciem estetycznym i wysokiej jakości pracą operatorską. Dlatego to właśnie do autora_ki zdjęć zwycięskiego w tym konkursie filmu trafi 2000 euro i ekologiczna statuetka autorstwa Oli Mireckiej. W konkursie znajdzie się 11 tytułów, które zachwycają warstwą wizualną:

„Braterstwo” (Brotherhood), reż. Francesco Montagner, zdjęcia: Prokop Souček

„Krowa” (Cow), reż. Andrea Arnold, zdjęcia: Magdalena Kowalczyk

„Luchadoras” (Luchadoras), reż. Paola Calvo, Patrick Jasim, zdjęcia: Patrick Jasim

„Niebo patrzy na nas” (Unseen Skies), reż. Yaara Bou Melhem, zdjęcia: Tom Bannigan

„Niewidzialne demony” (Invisible Demons), reż. Rahul Jain, zdjęcia: Saumyananda Sahi, Tuomo Hutri, Rodrigo Trejo Villanuev

„Pisklaki” (The Fledglings), reż. Lidia Duda, zdjęcia: Wojciech Staroń, Zuzanna Zachara-Hassairi

„Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (We Met in Virtual Reality), reż. Joe Hunting, zdjęcia: Joe Hunting

„Przeskok” (Cusp), reż. Isabel Bethencourt, Parker Hill, zdjęcia: Isabel Bethencourt, Parker Hill

„Skal” (Skál), reż. Cecilie Debell, Maria Tórgarð, zdjęcia: Cecilie Debell, Jens Jákup Hansen, Maria Tórgarð, Rógvi Rasmussen, Troels Rasmus Jensen

„Terytorium” (The Territory), reż. Alex Pritz, zdjęcia: Alex Pritz, Tangai Uru-eu-wau-wau

„W chowanego” (Hide and Seek), reż.Victoria Fiore, zdjęcia: Alfredo de Juan

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).