„Tańcząca z rekinami”, „Gorbaczow. Raj”, debaty i warsztaty samoobrony po filmie „Bruce Lee. Bądź jak woda”. Zapraszamy na najciekawsze filmy i wydarzenia drugiego weekendu festiwalu!

SOBOTA, 11 WRZEŚNIA

Film i debata: „Jestem Greta” (I Am Greta), reż. Nathan Grossman, Luna, sala A, 13:00

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu.

Debata po filmie: Greta Thunberg i aktywizm na rzecz neuroróżnorodności

Greta Thunberg znana jest przede wszystkim jako aktywista klimatyczna. Powszechnie wiadomo również, że u Thunberg zdiagnozowano autyzm, ADHD i mutyzm wybiórczy. Chociaż główna dyskusja wokół niej słusznie dotyczy zmian klimatycznych, coraz bardziej do głosu dochodzi dyskurs na temat neuroróżnorodności.

Goście i gościnie: Joanna Erbel, Mateusz Płatos. Prowadzący: Edwin Bendyk

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jestem-Greta

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Greta-Thunberg-i-aktywizm-na-rzecz

Film i spotkanie: „Przeżyć” (Flee), reż. Jonas Poher Rasmussen, Kinoteka, sala 7, 15:45

Tegoroczny zwycięzca Nagrody Głównej Banku Millennium - Grand Prix na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia.

Spotkanie po filmie z reżyserem Jonasem Poher Rasmussenem.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Przezyc

Film i debata: „Salwador. Piekło kobiet” (Fly So Far), reż. Celina Escher, Kinoteka, sala 1, 16:00

Teodora Vásquez dla całego świata stała się symbolem walki o prawa kobiet w Salwadorze. Po 11 latach spędzonych w więzieniu w końcu została z niego wypuszczona po orzeczeniu Sądu Najwyższego. Z jakiego powodu odebrano jej wolność? W Salwadorze obowiązuje jedna z najbardziej nieludzkich regulacji dotyczących terminacji ciąży.

Debata: Do czego prowadzi zakaz aborcji? Kiedy państwo nie chroni, a ściga

30 lat więzienia za poronienie, zakaz przerywania ciąży z gwałtu, stygmatyzacja. Brzmi jak piekło? To realia Salwadoru, gdzie aborcja jest zakazana i ścigana przez państwo. Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać? Gościnie i gość: Goście: Miko Czerwiński, Teodora del Carmen Vásquez (bohaterka), Celina Escher (reżyserka). Prowadząca: Karolina Domagalska

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Salwador.-Pieklo

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Do-czego-prowadzi-zakaz-aborcji%253F-Kiedy-panstwo-nie-chroni%252C-a

Film i spotkanie: „Stambuł bez smyczy” (Stray), reż. Elizabeth Lo, Luna, sala A, 16:00

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, w której żyje ich bardzo wiele a przetrwanie każdego dnia wymaga walki.

Spotkanie po filmie: Jak żyć z psem w mieście?

Długa relacja człowieka i psa wydaje się dziś niezaprzeczalna. Czy miasto można nazwać naturalnym środowiskiem życia psów? Jak wygląda kwestia praw psów w różnych krajach? Gościni: Sylwia Karkowska. Prowadząca: Zuzanna Kisielewska.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Stray

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Jak-zyc-z-psem-w

„Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven), reż. Witalij Manski, Luna, sala A, 18:15

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego. Własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy.

Spotkanie na żywo po filmie: Witalij Manski (reżyser)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Gorbaczow.-Raj

„Redakcja śledcza” (Behind the Headlines), reż. Daniel Sager, Kinoteka, sala 7, 18:15

Dwa lata po ujawnieniu słynnych „Panama Papers” dziennikarze śledczy z niemieckiego Süddeutsche Zeitung stają w obliczu nowych wyzwań: politycznego zabójstwa maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizi i tajemniczego handlarza bronią powiązanego z irańskim programem nuklearnym. Wiosną 2019 roku w ich ręce wpada tajne nagranie, które ujawnia nowy skandal z udziałem austriackiego wicekanclerza HC Strache'a.

Spotkanie po filmie: Frederik Obermaier (bohater), Bastian Obermayer (bohater)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Redakcja-sledcza

Film i spotkanie: „Kret w Korei" (The Mole), reż. Mads Brügger, Kinoteka, sala 7, 20:45

Film kręcony potajemnie przez ponad dekadę. Jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. 10 lat temu do Madsa Brüggera, przyszedł Ulrich Larsen, bezrobotny szef kuchni. Oznajmił, że chce szpiegować wewnątrz struktur powiązanych z Koreą Północną. W ciągu kolejnej dekady Larsen infiltruje The Korean Friendship Association (KFA). Udaje mu się zdobyć zaufanie jej przywódców, dzięki czemu odkrywa szokujące fakty.

Spotkanie na żywo po filmie: Mads Brügger (reżyser)

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Kret-w-Korei

NIEDZIELA, 12 WRZEŚNIA

Rodzinne Oki Doki: „Trio” + „Tiki Felixa”, po filmach rozmowa z edukatorką, Elektronik, Duża sala, 11:00

Trio”, reżyseria: Benjamin Bucher, Agnese Làposi

Trójka przyjaciół: Saxana, Jonas i Lea spędzają razem czas na szkolnej wycieczce. Na wyjeździe i po powrocie z wycieczki w interakcjach z rówieśnikami widać ukryte napięcia, niepewność i młodzieńcze zmiany nastrojów.

„Tiki Felixa”, reżyseria: Mark Adam Waters

16-letni Felix jest przystojny i wysportowany, lecz jego życie nie jest łatwe, bo zmaga się z zespołem Tourette’a. W rozmowie z przyjacielem zwierza się, że inni nie zadają sobie trudu, aby go poznać, ale od razu go oceniają i bywają okrutni. Felix pozostaje aktywny, trenuje boks i często rozmawia z przyjacielem.

Po filmach odbędzie się rozmowa z edukatorką.

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/moviesPackage/Trio-%252B-Tictoc

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Rodzinne-Oki-Doki%253A-Ucze-sie

Film i spotkanie: „Tańcząca z rekinami” (Playing with Sharks), reż. Sally Aitken, Kinoteka, sala 4, 11:45

Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie „Szczęki”, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy.

Po filmie odbędzie się spotkanie online z bohaterką, reżyserką oraz producentką.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Tanczaca-z

Film i warsztat: „Bruce Lee. Bądź jak woda” (Be Water), reż. Bao Nguyen, Kinoteka, sala 7, 12:00

Bruce Lee był jedną z największych ikon popkultury. Jego trwała zaledwie kilka lat, ale aktor w tym czasie zdążył odmienić kino sztuk walki, a także wpłynął na sposób, w jaki zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych byli portretowani Azjaci. Dokument Bao Nguyena to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

Warsztat: Bądź jak Bruce Lee - poznaj techniki samoobrony

Wing Tsun Kung Fu to sztuka walki opracowana przez wybitnych mistrzów z klasztoru Shaolin. Wśród nich była mniszka specjalizująca się w chińskim boksie. Na rozkaz cesarza opracowali oni metodę, którą żołnierze mogli przyswoić w krótkim czasie. Wyselekcjonowano to, co skuteczne, rezygnując z niepotrzebnych ruchów.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Bruce-Lee.-Badz-jak

Więcej o warsztatach: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Warsztat%253A-Badz-jak-Bruce-Lee---poznaj-techniki

Film i spotkanie: „Pieśni opresji” (Songs of Repression), reż. Estephan Wagner, Kinoteka, sala 3, 13:30

U stóp chilijskich Andów mieści się na pierwszy rzut oka idylliczna niemiecka kolonia. Przyjeżdżają tutaj turyści, zachwycają się przyrodą, cieszą basenem i tradycyjną niemiecką kuchnią. Jednak to miejsce ma ponurą przeszłość. W 1961 roku niemiecki kaznodzieja Paul Schäfer i jego kongregacja przenieśli się do Chile, aby pomagać biednym. Założyli ośrodek o nazwie Colonia Dignidad, który przekształcił się w sektę. Mieszkańcy kolonii opowiadają o 45-letnim doświadczeniu życia w nędznych warunkach, nierzadko w niewoli.

Po filmie spotkanie z reżyserami filmu.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Piesni-opresji

Film i spotkanie: „Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven), reż. Witalij Manski, Kinoteka, sala 7, 17:00

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego. Własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy.

Po filmie: Masterclass Witalija Manskiego - Cierpliwy obserwator

Uważna obserwacja, dzięki której można wyłuskać spad powierzchni rzeczywistości prawdziwy obraz sytuacji - to metoda, którą stosuje Witalij Manski, pokazując nam, w jaki sposób polityka manipuluje naszym wyobrażeniem o świecie. Na festiwalu pojawi się z nowym filmem - „Gorbacz. Raj” oraz wygłosi lekcję mistrzowską.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Gorbaczow.-Raj

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Cierpliwy-obserwator%253A-Masteclass-Witalija

Film i spotkanie „Prezydent” (President), reż. Camilla Nielsson, Muranów, sala Gerard, 20:00

Zimbabwe znajduje się w krytycznym momencie swojej historii. Robert Mugabe ustąpił z urzędu w 2017 roku i zbliżają się pierwsze wolne wybory prezydenckie. Nowy lider opozycji Nelson Chamisa zyskuje poparcie, opowiadając się za zerwaniem z korupcją i ponurą tradycją poprzednich rządów. Wybory będą decydować o przyszłości kraju i podejściu obywateli do wartości demokratycznych. Czy obejdzie się bez przemocy i oszustw wyborczych?

Po filmie spotkanie na żywo z reżyserką.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Prezydent