Przedstawiamy trzy filmy, które na festiwalowy czwartek szczególnie poleca Sara Wołczyńska, szefowa PR festiwalu!

PUSTELNIK Z TREIG, reż. Lizzie MacKenzie

Ken Smith znalazł swoje miejsce na świecie w samotni. Od 40 lat mieszka nad jeziorem Treig w Szkocji, w samodzielnie wybudowanym przez siebie domu, gdzie spędza czas na fotografowaniu, pisaniu dziennika i nieustannym chodzeniu. Mimo że stroni od ludzi, regularnie pędzi wino z brzozy na swój huczny pogrzeb. Reżyserka Lizzie Mackenzie zamieszkuje z Kenem na czas trwania filmu i nie tylko obserwuje jego codzienność, ale także dzieli z nim wrażliwość doskonale widoczną w kadrach natury, czy spojrzeniu na bohatera, które jest pełne empatii, szacunku i humoru.

 

KOWBOJE-POECI, reż. Mike Day

Wyobraź sobie kowboja. Pewnie widzisz heroicznego mężczyznę, który dzielnie przemierza prerie i wywija lasso. A teraz wyobraź sobie kowboja, który pisze poezje i dumnie wygłasza ją z teksańskim akcentem, przełamując stereotypy, które nagromadziły się przez lata – taki obraz prezentuje nam reżyser, przybliżając ich prawdziwą wrażliwość. To pełne pokory wobec natury i czasem okrutnych żywiołów historie  o poszukiwaniu tożsamości.

 

INWIGILACJA. DLA DOBRA OGÓŁU, reż. Jialing Zhang


Co tak naprawdę wiemy o Chinach i ich obywatelach? W filmie Zhanga śledzimy losy prawników, którzy trafili do więzienia za uczciwą walkę o prawa człowieka oraz ich rodzin domagających się sprawiedliwości. Żyjąc w państwie, w którym stopień kontroli i inwigilacji przekroczył wszelkie granice, zostali postawieni w sytuacji bez wyjścia – dosłownie, bo kolejne próby oporu sprawiają, że sąsiedzi nie dopuszczają ich do wyjścia z własnego domu. Przerażający obraz państwa inwigilacyjnego, które za pomocą zaawansowanej technologii, przemocy psychicznej oraz coraz to nowych obostrzeń, kontroluje każdy krok przeszło 1,5 miliardowego społeczeństwa.