CASA SUSANNA, reż.  Sébastien Lifshitz

W latach 50. i 60. w Stanach Zjednoczonych crossdresserzy i transpłciowe kobiety znalazły schronienie w domu położonym w regionie Catskills, będącym częścią stanu Nowy Jork – znanym jako Casa Susanna. Tamte wydarzenia poznajemy przez bogato przywołane archiwalne zdjęcia i wywiady. Obrazy odsyłają do bezpiecznej przestrzeni i wspólnotowości, które pozwoliły osobom przedstawionym w filmie na wyrażanie swojej tożsamości. Przeprowadzone współcześnie wywiady pozwalają zrozumieć, jak trudna była ich walka o siebie i ile bólu sprawia homo- i transfobia.

 

CHCIAŁBYM CI POWIEDZIEĆ, reż. Mateusz Góra, Kamil Wilk


Piękny, poruszający i wzruszający oraz momentami zabawny film, w którym bohaterowie przygotowują się do show w roli drag queens. Tematem ich rozmów jest uczucie wstydu, które odciska bolesne piętno na życiu większości osób LGBTQ+ w Polsce. Przez przedstawienie tego intymnego doświadczenia film staje się rewersem poczucia dumy z nieheteronormatywnej tożsamości.

 

SOLARIS MON AMOUR, reż. Kuba Mikurda


Obraz składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych w latach 60. XX wieku przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Odsyłają do zobiektywizowanego świata technologii i racjonalnej klasyfikacji rzeczywistości. Narrację tworzą pierwsze radiowe adaptacje „Solaris” Stanisława Lema, które odsyłają do pamięci, tęsknoty, straty, zmieniając wymowę skompilowanych obrazów i pozostawiając przestrzeń do zadawania pytań o to, czym jest subiektywne poznanie rzeczywistości.