Trzy polskie filmy, które miały swoje premiery w czasie tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, zostaną pokazane w sekcji Best of Fests na największym festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA. Festiwal rozpocznie się w Amsterdamie już w środę 9 listopada. 

Zrzut ekranu 2022-11-7 o 12.48.48.png

Sekcja Best of Fests jest przeglądem wszystkich najważniejszych filmów, które odbiły się echem i podbiły serca publiczności na największych imprezach filmowych danego roku. W tym roku aż trzy tytuły polskiej produkcji, które zostaną zaprezentowane w Amsterdamie, rodzima publiczność mogła po raz pierwszy zobaczyć na MDAG. Pierwszym z nich jest wielkim zwycięzcą festiwalu - „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Po olbrzymim sukcesie i polskiej premierze w maju podczas 19. Millennium Docs Against Gravity, historia największego lombardu w Europie została pokazana na ponad 20 zagranicznych imprezach filmowych. „Lombard” (The Pawnshop) stał się tym samym najchętniej prezentowanym zagranicą polskim dokumentalnym filmem tego roku. Od 4 listopada jest także dostępny w kinach. Drugim pełnometrażowym polskim filmem, który zostanie zaprezentowany podczas festiwalu IDFA, jest zdobywca tytułu Najlepszego Filmu Polskiego podczas tegorocznego MDAG - „Silent Love” Marka Kozakiewicza. Intymna historia pary dwóch kobiet, starających się wspólnie wychować brata jednej z partnerek po śmierci matki, zachwyciła festiwalową publiczność i jury. 

W sekcji Best of Fests znalazł się także jeden krótkometrażowy film polskiej produkcji - „Sumy częściowe” (Subtotals) Mohammadreza Farzada, pokazywany premierowo w Polsce w Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas MDAG. Za jego produkcję jest odpowiedzialne Laboratorium Narracji Wizualnych Vnlab, specjalizujące się w esejach filmowych oraz filmach VR. Używając liczb, Farzad opowiada o swoich doświadczeniach, tworząc wielowymiarową oraz uniwersalną opowieść o ludzkim życiu. 

Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG, podkreśla znaczenie tej selekcji: „W sekcji Best of Fests pojawiają się filmy z najważniejszych festiwali z całego świata. Ogromnie cieszy nas, że znaleźliśmy się w tym gronie, a filmy prezentowane premierowo u nas są zauważane i doceniane przez największą dokumentalną imprezę na świecie. Serdecznie zapraszamy wszystkich widzów i widzki do oglądania w Amsterdamie najnowszych polskich filmów dokumentalnych, które świadczą o doskonałej kondycji naszego kina i jego najwyższym poziomie”.