Film „Cały ten dźwięk” i wyjątkowy koncert, debaty po filmach i flippery. Zapraszamy na najciekawsze wydarzenia i filmy!

WTOREK, 7 WRZEŚNIA 

Film i spotkanie: „Omar. Jak nie być innym” (Omar. How Not To Be Different) reż. Krzysztof Dzięciołowski, Grzegorz Sokół. Kinoteka, sala 3, 18.45

We wtorek o 18.45 w sali 3 w Kinotece koniecznie przyjdźcie na pokaz filmu „Omar. Jak nie być innym” (Omar. How Not To Be Different) reż. Krzysztof Dzięciołowski. W roku, w którym Polska obchodzi 100 lat niepodległości, spotykamy Omara w kluczowym momencie życia, kiedy zadaje sobie pytanie, jak być jednocześnie Tatarem, muzułmaninem i Polakiem. 

Spotkanie po filmie: Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserami filmu, Krzysztofem Dzięciołowskim i scenarzystą Grzegorzem Sokołem!

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Omar.-Jak-nie-byc

Film i debata: „My cenzorzy” (Meet the Censors), reż. Håvard Fossum, Kinoteka, sala 1, 18.00

O 18.00 w Kinotece, sali 1, odbędzie się projekcja intrygującego filmu pt. „My cenzorzy” („Meet the Censors”) reż. Håvard Fossum. Co to jest cenzura i czemu tak naprawdę służy? Czy jest potrzebna społeczeństwu obywatelskiemu? A jeśli tak, to gdzie są jej granice? Film pokazuje codzienne życie zawodowe cenzorów z Sudanu Południowego, Indii, Chin, Iranu i USA, dając wyjątkowy wgląd w sposoby kontrolowania informacji. 

Debata po filmie: „Czy istnieje dobra cenzura?” 

Cenzura, filtrowanie informacji, moderowanie debaty publicznej - jak wytyczyć granice tego, co można powiedzieć i pokazać? Zastanawiają się nad tym politycy i przywódcy religijni w krajach demokratycznych i autorytarnych. Nigdzie wolność wypowiedzi nie jest absolutna, choć w różnych państwach i kulturach odmiennie interpretuje się proporcjonalność ograniczeń w stosunku do zamierzonego celu.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/My%252C-cenzorzy

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Czy-istnieje-dobra

Film i spotkanie: „Archiwistyczna brygada ratownicza” (The Archivettes), reż. Megan Rossman i „Resztki” (Leftovers), reż Michelle Citron, Kinoteka, sala 2, 18:15

„Archiwistyczna brygada ratownicza”: Założone w 1970 roku w Nowym Jorku w prywatnym mieszkaniu The Lesbian Herstory Archives stanowi obecnie największą na świecie kolekcję archiwalnych materiałów stworzonych przez lesbijki o nich samych.

„Resztki”: punktem wyjścia filmu były poszukiwała zdjęć mogących dać wgląd w życie lesbijek w latach 50-tych i 60-tych XX w Chicago.

Spotkanie po filmach: Lesbijskie i queerowe archiwa...w Polsce?

Czy w Polsce istnieją lesbijskie archiwa? A jeśli tak - co możemy w nich znaleźć? Jakie trudności napotykają badaczki nienormatywnej przeszłości? I jakie wyzwania przed nimi stoją? Gościniami będą Adriana Kapała, Agnieszka Małgowska oraz Monika Rak, a spotkanie poprowadzi Magdalena Staroszczyk.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Lesbijskie-i-queerowe-archiwa...w

Film i koncert: „Cały ten dźwięk” (Oh, it Hertz!), reż Gunnar Hall Jensen, Kino Elektronik, 20.00

Do Kina Elektronik o 20.00 zapraszamy Was na pokaz filmu „Cały ten dźwięk” („Oh, it Hertz!”) reż Gunnar Hall Jensen. Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz – ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować.

Koncert po filmie: Ruch Śniegu 

Ruch Śniegu powstał z potrzeby grania muzyki prostej i oszczędnej. Czerpiąc z bogactwa naszych, ukształtowanych na improwizacji, muzycznych języków, poszukujemy esencji. Wchodząc w dźwiękową kontemplację, tylko chwilami porzucamy dyscyplinę. Gramy ukierunkowaną i bezpośrednią improwizację. Dbamy o czystość intencji.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Caly-ten-dzwiek

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Koncert-Ruch-Sniegu---Zakrocki-i-Rybicki-po-filmie-%25E2%2580%259ECaly-ten-dzwiek%25E2%2580%259D%252C-rez.-Gunnar-Hall

Film: „Odwaga” („Courage”) reż. Aleksiej Paluyan w Kinotece, sali 4, 20.15

O 20.15 w Kinotece w sali 4 zobaczcie dokument pt. „Odwaga” (Courage), reż. Aleksiej Paluyan. Podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku troje aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryna, Pavel i Denis angażuje się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Wyruszają na ulice Mińska, aby stanąć w obronie wolności słowa i poprzeć długo oczekiwaną zmianę władzy. 

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Odwaga

Film i spotkanie: „Ostatnie schronienie” („The Last Shelter”) reż. Ousmane Samassekou, Kinoteka, sala 3, 20.30

Niezwykły dokument „Ostatnie schronienie” („The Last Shelter”) reż. Ousmane Samassekou do zobaczenia dzisiaj w Kinotece, sali 3 o 20.30! Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu! Gao przez dekady było legendarnym miastem nad Nigrem w Mali, na granicy Sahary, ostatnim przystankiem przed oceanem piasku lub pierwszym portem po jego przebyciu. Dziś znajduje się tam Dom uchodźców, który stanowi namiastką domu dla tysięcy ludzi każdego roku. 

Spotkanie po filmie: po filmie zapraszamy na spotkanie online z reżyserem Ousmane Samassekou.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/The-Last-Shelter

ŚRODA, 8 WRZEŚNIA

Film i spotkanie: „Ten deszcz nigdy nie ustanie” (This Rain Will Never Stop), reż. Alina Gorlowa, Kinoteka, sala 2, 18:00

Dwudziestoletni Andriej Sulejman łączy w sobie kulturę kurdyjską i ukraińską. Jego ojciec jest syryjskim Kurdem a matka Ukrainką. W jego życiu dużą rolę odegrały też dwie straszliwe wojny – z bombardowanej Syrii rodzina przeniosła się na Ukrainę, gdzie Andriej działa jako wolontariusz Czerwonego Krzyża w Donbasie. Na jego przykładzie widzimy, jak konflikty zbrojne na wskroś przenikają ludzką egzystencję.

Spotkanie po filmie: reżyserka Alina Gorlowa, operator Vyacheslav Tsvestkov

https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Ten-deszcz-nigdy-nie

Pokaz premierowy i dyskusja po filmie: „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim”, reż. Małgorzata Świderska, Bar Studio, 18:00

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, zabiera nas w podróż  przez kolejne etapy transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. Film to esej dokumentalny, całkowicie oparty na materiałach archiwalnych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego.

Po projekcji filmu obędzie się rozmowa z reżyserką filmu Małgorzatą Świderską oraz debata o współczesnych formach obywatelskości. Goście i gościnie: Janka Świerżewska, Jakub Kocjan, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański. Prowadząca: Agata Szczęśniak.

Liczba miejsc ograniczona za względu na pandemię COVID-19. Wydarzenie będzie transmitowane online na profilu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na Facebooku.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Rewolucje-przeprowadza-sie-przez-telefon.-Krotki-film-o-Tadeuszu

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Swiatowa-premiera-filmu-o-Tadeuszu-Mazowieckim-oraz

Film i spotkanie: „Cannon Arm. Król zręcznościówek” (Cannon Arm and the Arcade Quest), reż. Mads Hedegaard, Luna, sala B, 20:00

W małej kopenhaskiej piwnicy znajduje się Bip Bip Bar – oaza pełna starych gier na automaty i ich fanów. Kim, zwany przez kolegów Cannon Arm, jest legendą sceny tych klasycznych gier. Nikt nie wie, ile ma lat. Wiadomo tylko, że ma już wnuki i na co dzień bada oleje silnikowe. Reżyser nie stroni od nawiązań do kultury lat 80. XX wieku, sięgając nie tylko do starych gier i filmów, ale też muzycznych hitów, które ubarwiają ścieżkę dźwiękową.

Przed filmem będzie można zagrać na flipperach z Muzeum Flipperów Pinball Station.

Spotkanie po filmie: Flippery i inne zajawki - opowieści ludzi wkręconych

Do dyskusji o ludzkich pasjach zainspirowała nas historia Kima "Cannon Arm" Købke, który próbuje pobić swój niewiarygodny rekord, grając na fliperach. Interesują nas szczególnie pasje pozornie niepotrzebne, nazywane często "nieszkodliwym dziwactwem”. Goście i gościnie: Paweł Nowak, Reni Jusis, Adam Pluciński, Julia Banaś, Lanberry. Prowadzący: Radosław Pulkowski.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Cannon-Arm.-Krol

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Flippery-i-inne-zajawki---opowiesci-ludzi

Film i spotkanie: „Album rodzinny” (Rewind), reż. Sasha Joseph Neulinger, Kinoteka, sala 7, 20:00

Rodzinne kroniki zachowane na kasetach wideo dla wielu z nas są miłą i niewinną pamiątką, pozwalającą wrócić do czasów sielankowej młodości. Za tymi obrazami pozornego szczęścia dla Sashy Neulingera kryją się jednak upiorne wspomnienia.

Filmoterapia z Sensem: Ludzie nas skrzywdzili to i ludzie mają nam pomóc

Temat wykorzystania seksualnego dzieci to jedno, gwałty małżeńskie to drugie, a trzecie to dyskusja o mobbingu w szkołach artystycznych. Będziemy rozmawiać o tym, dlaczego wiele osób jest w stanie opowiedzieć o swojej traumie dopiero po latach, o dysocjacji, czyli odcięciu się od trudnych wydarzeń, o dziedziczeniu traumy.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Album-rodzinny

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Filmoterapia-z-Sensem%253A-Ludzie-nas-skrzywdzili-to-i-ludzie-maja-nam

Film i spotkanie: „Erwin Olaf - dziedzictwo fotografa”, reż. Michiel van Erp, Elektronik, Duża sala, 20:30

To ważny moment w twórczym życiu wybitnego niderlandzkiego fotografa Erwina Olafa. Z okazji jego 60-tych urodzin mają odbyć się dwie wielkie wystawy prezentujące artystyczną drogę, którą przebył. Równocześnie w jego życiu przychodzi moment kryzysu zdrowotnego. Zderzenie niezwykłych, pełnych energii zdjęć z obrazem aktywnego człowieka, który musi pogodzić się ze swoimi ograniczeniami, nadaje niezwykły wymiar twórczości ikonicznego fotografa oraz aktywisty, który od lat walczy ze swoim partnerem o prawa osób LGBT+.

Spotkanie po filmie: Erwin Olaf (bohater).

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Erwin-Olaf---dziedzictwo