12 projektów zakwalifikowało się do Progress Pitching Session organizowanego w ramach MDAG Industry. Filmy zostaną zaprezentowane międzynarodowemu gronu ekspertów. Wydarzenie odbędzie się 12 maja w kinie Atlantic podczas 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Moderatorem pitchingu będzie Frank Piasecki Poulsen. 

„Chociaż to dopiero pierwsza edycja Progress Pitching Session na MDAG Industry, spłynęły do nas projekty na bardzo wysokim poziomie. Z trudnością i uważnością wybraliśmy 12 filmów, ale mamy nadzieję, że te, które nie pojawią się na tym pitchingu, będziemy mieli okazję zobaczyć na ekranach kin podczas kolejnych edycji Millennium Docs Against Gravity. Dziękujemy polskim twórcom za powierzenie nam swoich projektów i chęć zaprezentowania ich przed specjalistami z branży, których zaprosiliśmy na festiwal z całego świata. Naszym celem jest stworzenie wydarzenia, które realnie przyczyni się do rozwoju kina dokumentalnego w Polsce, będzie przestrzenią dla twórców do nawiązywania kontaktów i promocji polskich filmów za granicą” – mówi Anna Szczypińska, Head of MDAG Industry.  

Wśród wyselekcjonowanych filmów są nowe projekty reżyserowane przez uznanych twórców, m.in. Lidię Dudę, Piotra Bernasia czy Jaśminę Wójcik. Nie zabrakło także projektów debiutanckich, takich jak “Go&See” Julii Kuzki czy “Jestem jednym z nich” Nadima Suleimana. 

 • GOING B(L)ACK, reż. Joanna Ratajczak, prod. Telemark
 • GO&SEE, reż. Julia Kuzka, prod. Małgorzata Małysa, Furia Film
 • JESTEM JEDNYM Z NICH / I AM ONE OF THEM, reż. Nadim Suleiman, prod. Adrianna Rędzia
 • KROK PO KROKU / STEP BY STEP, reż. Eliza Kubarska, Michał Woroch, prod. Monika Braid
 • KRÓL MACIUŚ PIERWSZY / KING MATT THE FIRST, reż. Jasmina Wojcik, prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz
 • LAS / FOREST, reż. Lidia Duda, prod. Michał Ostatkiewicz, Aleksandra Ostatkiewicz, Patryk Sielecki (Fundacja Lumisenta / Lumisenta Film Foundation)
 • SONGS OF SISTERHOOD, reż. Hanka Nobis, prod. Esther van Messel
 • THE BEAR AND THE PIANO, reż. Piotr Bernaś/ Cheng Herng Shinn, prod. Piotr Bernaś/ Velvet Studio sp z.o.o
 • THE LIFE AND DEATHS OF MAX LINDER, reż. Edward Porembny, prod. Edward Porembny
 • WAJDA, reż. Liliana Komorowska, Maria Zmarz-Koczanowicz, prod. Daria Maślona, Stanisław Zaborowski
   

Na pitching gościnnie zostały zaproszone dwa ukraińskie projekty rozwijane w ramach programu Młoda Europa, organizowanego przez Fundację Edukacji Dokumentalnej:

 • METRO, reż. Pavel Dorohoi, prod. Fundacja Edukacji Dokumentalnej - Mirosław Dembiński
 • OBROŃCY RUIN / KEEPERS OF THE RUINS, reż. Mariia Shevchenko, prod. Fundacja Edukacji Dokumentalnej - Mirosław Dembiński, Ella Shtyka
 

Nagrody w pitchingu fundują partnerzy wydarzenia:

CANAL+ Polska - Nagroda pieniężna w wysokości 3000 euro

Nagroda SMAKJAM – usługa kolorkorekcji o wartości 15 000 zł 

Nagroda DAE - konsultacje mentoringowe i bezpłatne członkostwo DAE przez 12 miesięcy dla producenta projektu

Wyróżnienie SFP - pobyt w Domu Pracy Twórczej SFP 

Tegoroczna 2. edycja MDAG Industry odbędzie się w dniach 11-15 maja. W programie – oprócz Progress Pitching Session – między innymi:

 

Tantiemy i prawa autorskie w filmie dokumentalnym

Organizator: SFP ZAPA, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

Prelegenci: Monika Chmielewska - ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, radca prawny

SFP-ZAPA

Cezary Piekarczyk - kierownik Działu Repartycji i Obsługi Autorów SFP-ZAPA

Jak wygląda system tantiemowy w Polsce? Komu i za co należy się taka forma

wynagrodzenia? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla filmu dokumentalnego? Na te i

wiele innych ważnych pytań odpowiedzą Monika Chmielewska oraz Cezary Piekarczyk, eksperci ze Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Podczas spotkania w przystępny sposób wytłumaczą czym właściwie są tantiemy, jaką mają podstawę prawną, komu przysługują, a także jak wygląda mechanizm wypłacania ich twórcom.

 

Strefa Audioreportażu: Jak stworzyć dokument dźwiękowy, który angażuje wszystkie zmysły?

Organizator: Audioteka

Jak zrobić dobry reportaż w formie audialnej, który angażuje wszystkie zmysły, a przecież wykorzystuje tylko jeden? Czy brak warstwy wizualnej jest jakimkolwiek ograniczeniem? Czy dokument w formie audio wymaga więcej pracy od twórcy, by wciągnął odbiorcę w świat bohaterów? Audioteka zaprasza na spotkanie, podczas którego o warsztacie audioreportażysty opowiedzą autorzy najchętniej słuchanych dokumentów dostępnych w serwisie. 

 

Pole Position - Pitching

Organizator: Against Gravity

Moderatorka: Aleksandra Salwa

Pierwszy raz w ramach MDAG Industry odbędzie się pitching polskich filmów, które są już ukończone i znajdują się w programie 20.Millennium Docs Against Gravity. Krótkie prezentacje zachęcają zagranicznych gości do obejrzenia filmu, włączenia w program ich festiwalu czy objęcia dystrybucją.

To wyjątkowa okazja dla filmowców, żeby zainteresować najlepszych specjalistów z branży swoimi ukończonymi projektami.

 

Masterclass: Czy naprawdę zależy nam na faktach?

Prelegent: Ove Rishøj Jensen

Co tak naprawdę sprawia, że film dokumentalny się wyróżnia? Często opowiadając historie dokumentalne kierujemy się tematem, problemem, sprawą. Ale co tak naprawdę napędza narrację dokumentalną? Przyjrzymy się kluczowym mechanizmom budowania i struktury narracji. 

 

Debata: Kino dokumentalne nie jest obojętne 

Partner:  POLIN Muzeum Żydów Polskich

Paneliści: Anna Trzebiatowska, Hanna Polak, Jonas Rasmussen, David France

Prowadząca: Grażyna Torbicka

Czołowi twórcy_czynie kina dokumentalnego porozmawiają z nami o znaczeniu hasła jubileuszowej, 20. edycji MDAG: Nie bądź obojętny_a. Podsumujemy dotychczasowe dwie dekady historii festiwalu, zwrócimy uwagę na ludzi, którzy poprzez swoją pracę dokumentalną zbliżają nas do doświadczeń innych. Twórcy_czynie pomagają dostrzec to, co z daleka nie zawsze jest widoczne, mobilizując tym samym do działania. Poruszymy też temat niezwykłej wartości samego kina, które uczy nas wrażliwości i uważności na świat.

Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody MDAG Industry. 
 

Jak przetrwać na niesprawiedliwym świecie? Masterclass Davida France'a

Z okazji 20. edycji Millennium Docs Against Gravity swojej lekcji mistrzowskiej w Warszawie udzieli nominowany do Oscara® reżyser David France. Nasz gość opowie, jak być aktywistą we współczesnym świecie i przekuć empatię w działanie, pisanie czy kręcenie filmów oraz postara się odpowiedzieć, jaką mamy szansę na uratowanie naszego świata – w skali lokalnej i globalnej.
 

Jak powstają dobre filmy dokumentalne? Case study festiwalowych hitów ostatnich lat - Lombard, Między nami i Bukolika.

Organizator: Fundacja Szkoła Wajdy

Partnerzy: CANAL+, Against Gravity

Spotkanie z wybitnymi dokumentalistami - Marcelem Łozińskim, Vitą Żelakeviciute i Maciejem Cuske - wykładowcami kursu DOK PRO w WAJDA SCHOOL, gdzie filmy te były rozwijane oraz z ich twórcami - Łukaszem Kowalskim, Dorotą Probą i Karolem Pałką. W spotkaniu wezmą udział także Wojciech Diduszko - Dyrektor Konkursu Polskiego Millennium Docs Against Gravity, oraz przedstawiciel CANAL+ Polska, koproducent filmu Lombard i nadawca, który wybitnym dokumentom poświęca osobny kanał.

Pełen program wydarzeń Industry dostępny będzie w zakładce MDAG Industry na stronie festiwalu - mdag.pl.

MDAG Industry jest organizowane we współpracy z CANAL+ Polska.