Dyskusja wokół filmu REPORTERKI.TRZY KOBIETY I WOJNA reż. Luzia Schmid >>
Kobiety po raz pierwszy mogły zawodowo dokumentować działania wojennymi podczas II wojny światowej. Ich relacje ze zbombardowanych niemieckich miast, obozów koncentracyjnych czy wizyty w opuszczonym apartamencie Hitlera rozszerzały perspektywę, rozwijały siłę i głębię przekazu, a przede wszystkim wychodziły poza rzeczywistość stworzoną przez mężczyzn dla mężczyzn. Do historii drogi kobiet na front, takich jak Martha Gellhorn, Margret Bourke-White czy Lee Miller wróciła Luzia Schmid w filmie Reporterki.Trzy kobiety i wojna.
Podczas debaty MDAG analizując historię, spojrzymy na teraźniejszość: porozmawiamy o tym, jak dziś wygląda praca reporterek wojennych.
Jagoda Grondecka - iranistka, publicystka i komentatorka ds. bliskowschodnich. Korespondentka Krytyki Politycznej, relacjonująca wydarzenia w Afganistanie i przybliżająca życie mieszkańców Kabulu. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Doświadczenie zdobywała m.in. w ambasadach RP w Teheranie i Islamabadzie. Współautorka publikacji „Muzułmanin, czyli kto? Materiały dydaktyczne dla nauczycieli i organizacji pozarządowych”. Uhonorowana przez Amnesty International nagrodą medialną Pióro Nadziei 2020.
Agata Grzybowska - fotografka, fotoreporterka, twórczyni video, mieszka i pracuje w Warszawie. Ambasadorka Leica Camera Poland. Ukończyła fotografię na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi, prowadzi zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS. W 2017 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”. W 2022 roku we współpracy z Polską Akcją Humanitarną (PAH) stworzyła edukacyjną platformę internetową „DOM”, projekt zrealizowany był z grantu Google Impact Challenge Fund.
Alisa Kovalenko - ukraińska, wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych z Kijowa. Urodziła się i dorastała w Zaporożu w południowo-wschodniej Ukrainie. Studiowała kino dokumentalne na Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Karpenko-Karego w Kijowie oraz w Szkole Andrzeja Wajdy w Warszawie w ramach programu Dok Pro. Reżyserka filmu "Nie znikniemy" pokazywanego na tegorocznym festiwalu MDAG.
Prowadzenie:
Milka Fijalkowska - dziennikarka, reporterka od 10 lat związana z telewizja TVN i TVN24, autorka reportaży telewizyjnych i artykułow dla portalu TVN24 Premium. Zajmuje się tematyką społeczną, międzynarodową, Islamem, prawami człowieka, migracjami. Obecnie reporterka programu “Czarno na Białym” TVN24.