David chce odlecieć David Wants to Fly

reż. David Siveking / 2010 / Niemcy, Austria, Szwajcaria / 96min.

Film bez napisów w języku angielskim

Ta sekta uwiodła Beatlesów, Mię Farrow, Davida Lyncha...

Film nie posiada angielskich napisów.

Hinduski guru - Maharishi Mahesh Yogi stał się legendą za życia. Stworzył formułę medytacji transcendentalnej, którą obdarowywał najbardziej prominentne osobistości świata. Inicjował gwiazdy: zespół The Beatles, Mię Farrow i Clinta Eastwooda. Potrafił rozmawiać z ludźmi i zdobywać ich zaufanie. Przez kilka dziesięcioleci stworzył bajecznie bogatą organizację, liczącą 6 milionów wyznawców. Mówił, że najbardziej zależy mu na utrzymaniu światowego pokoju. „To było jak poznać Jezusa” – wspomina jedna z kochanek guru, dziś zajmująca się leczeniem i szamanizmem.

David, młody niemiecki filmowiec, odkrywa, że jego idol - reżyser David Lynch, praktykuje medytację Maharishiego i wierzy, że jest ona drogą do spełnienia. Zapatrzony w mistrza filmowiec spotyka się z reżyserem, uważnie wsłuchuje się w jego słowa, uiszcza dwa tysiące euro wpisowego i rozpoczyna przygodę z medytacją transcendentalną. Śmierć guru uruchamia problemy, a także walkę o sukcesję i rozłamy wewnątrz ruchu. Władze nie życzą sobie tak niewygodnego świadka jakim jest ekipa filmowa. David nabiera więc podejrzeń. Krok po kroku, stara się dociec prawdy o organizacji. Wędruje do kilku ośrodków TM, rozmawia z renegatami, podąża do świątyni, w której pobierał nauki Maharishi.

Główną osią filmu Sievekinga jest odkrywanie prawdy o organizacji TM oraz o naturze sekty jako takiej. Mimo ograniczeń, groźby procesu i zawirowań w życiu osobistym, autor potrafi być niewygodnym detektywem. Nie zapomina również o swojej pierwszej intencji: potrzebie odnalezienia życiowego sensu. Dzięki temu zachowuje dystans, autoironię i czujność, a jego dokument staje się błyskotliwie opowiedzianą osobistą historią.

czas trwania:
96 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Austria, Szwajcaria / 2010
reżyseria:
David Siveking
zdjęcia:
Adrian Stahli
produkcja:
Martin Heisler, Carl-Ludwig Rettinger
sekcje:
Fetysze i kultura Muza i wena 20 LEGENDARNYCH FILMÓW NA 20-LECIE MDAG!
tagi:
religie psychologia film o filmie podróże relacje

Inne filmy z sekcji Fetysze i kultura

Inne filmy z tagiem podróże