Dziki The Wild One

reż. Tessa Louisse-Salomé / 2022 / Francja / 94min.
Film, którego narratorem jest Willem Dafoe, bada spuściznę Jacka Garfeina – nieżyjącego już filmowca, współzałożyciela i nauczyciela legendarnego Actors Studio.

Filmowa podróż po życiu i twórczości nieżyjącego już Jacka Garfeina – ocalałego z Holocaustu współzałożyciela i nauczyciela legendarnego Actors Studio, słynnego reżysera z Broadwayu i kontrowersyjnego filmowca. Zdaniem Marlona Brando ​​aktorstwo jest podstawowym mechanizmem przetrwania, a urodzony w Czechach Garfein zdał sobie z tego sprawę już w młodym wieku. Wykorzystał swoje umiejętności aktorskie, aby uniknąć pewnej śmierci w Auschwitz i Bergen Belsen. Po przybyciu do Ameryki po II wojnie światowej przeniósł swoje traumatyczne doświadczenia na sztukę. Po mistrzowsku reżyserował spektakle teatralne i filmy poruszające tematy tabu, takie jak homoseksualizm, rasizm, faszyzm, kult militaryzmu, przemoc czy seksizm. Prowadząc Actors Studio, odkrył i wychował nowe pokolenie aktorów, w tym Jamesa Deana, Steve’a McQueena czy Bena Gazzarę, których wspaniałe filmowe kreacje zrewolucjonizowały amerykańskie kino.

Film, którego narratorem jest Willem Dafoe, bada nie tylko spuściznę Garfeina jako jednego z największych amerykańskich artystów konfrontujących się z cenzurą i angażujących się w kontrowersyjne kwestie społeczne, ale także ujawnia, w jaki sposób sztuka może czerpać z osobistej pamięci, aby lepiej wyjaśnić współczesność.

czas trwania:
94 min
kraj / rok produkcji:
Francja / 2022
reżyseria:
Tessa Louisse-Salomé
zdjęcia:
Boris Lévy
produkcja:
Tessa Louisse-Salomé, Chantal Perrin / Petite Maison Production
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – Tribeca IFF: Award Best Cinematography, 2022 – Festival 2 Valenciennes: Jury Prize, 2022 – Cork IFF, 2022 – Denver FF, 2022 – American Film Festival, Wroclaw
sekcje:
Cinéma, mon amour
tagi:
film biograficzny sztuka film o filmie

Inne filmy z sekcji Cinéma, mon amour

Inne filmy z tagiem sztuka