A wrony są białe Crows Are White

reż. Ahsen Nadeem / 2022 / USA / 100min.
Nagroda za Najlepszy Debiut
Pochodzący z muzułmańskiej rodziny reżyser, próbując znaleźć odpowiedź na temat swojej wiary i życia osobistego, wyrusza do buddyjskiego klasztoru zamieszkiwanego przez sektę.

Od ponad tysiąca lat tajemnicza buddyjska sekta mnichów zamieszkuje odosobniony klasztor w Japonii, gdzie praktykuje akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości w dążeniu do oświecenia. Pochodzący z muzułmańskiej rodziny reżyser, próbując znaleźć odpowiedź na temat swojej wiary i życia osobistego, wyrusza do klasztoru w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens i cel tych tajemniczych praktyk. Chce je udokumentować, ale kiedy przybywa na miejsce, jego obecność nie jest mile widziana. Jedynym mnichem, który chce z nim rozmawiać, jest Ryushin – obrazoburczy młody outsider, kochający słodycze i heavy metal tak samo jak buddyjskie śpiewy. Reżyser nawiązuje z nim przyjaźń, która zaprowadzi ich obu do odkrycia wyższych prawd, ale i do kłopotów. Kręcony przez pięć lat i na trzech kontynentach film to osobisty obraz twórcy, który w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju oraz prawdy opowiada o transformacyjnej podróży. W jej trakcie uczy się akceptować sprzeczności, odmienne wartości, prawdy i pragnienia. Uświadamia sobie również, że każdy człowiek jest stale w procesie rozwoju i przez całe życie podlega zmianom. Ten pięknie nakręcony film drogi (dosłownie i w przenośni) jest pełny humoru i dystansu do naszej rzeczywistości.

czas trwania:
100 min
kraj / rok produkcji:
USA / 2022
reżyseria:
Ahsen Nadeem
zdjęcia:
Matthew Nauser
produkcja:
Riel Roch-Decter, Sebastian Pardo, Ahsen Nadeem, Ben Renzo, Jill Ahrens, Ryan Ahrens / MEMORY, Argent Pictures, Normal Content
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – Hot Docs Toronto, 2022 – SXSW Teksas, 2022 – BFI Londyn, 2022 – MFF Camden, 2022 – BFI Londyn, 2022 – DOC AVIV
sekcje:
WHAT THE DOC?!
konkursy:
Nagroda za Najlepszy Debiut
tagi:
feel good movie religie psychologia podróże relacje nagrodzone Daleki Wschód

Inne filmy z sekcji WHAT THE DOC?!

Inne filmy z tagiem relacje

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepszy Debiut