Białe jaja na ścianach White Balls on Walls

reż. Sarah Vos / 2022 / Niderlandy / 91min.
Bohaterem filmu jest muzeum, które przechodzi proces przemiany. Film prezentuje nową perspektywę patrzenia na historię sztuki i dokumentuje kroki podejmowane na rzecz równości w instytucjach kultury.

Bohaterem filmu jest muzeum, które przechodzi proces przemiany. Tytuł filmu zaczerpnięty został ze sloganu i przyśpiewki, jakie towarzyszyły demonstracji przed muzeum sztuki nowoczesnej Stedelijk w Amsterdamie 20 lat temu. Tyle czasu musiało minąć, aby instytucjonalny świat kultury zajął się fundamentalną kwestią równości i co za tym idzie przedefiniowania kanonu sztuki. Hasło „Meet the icons of modern art” zostało zeskrobane ze szklanych ścian muzeum Stedelijk. W filmie obserwujemy trudny proces transformacji instytucji kultury, który może być inspiracją dla wielu. Kto jest ikoną sztuki? I co równie ważne: kto o tym decyduje? W 2019 roku 90% dzieł wystawianych w Stedelijk było autorstwa białych mężczyzn. Zmiany są konieczne, ale łatwiej to przyznać niż wprowadzić w życie.

Zgoda na filmowanie procesu rewolucyjnych zmian i stawiania czoła niekomfortowym pytaniom na temat działalności renomowanego muzeum było aktem odwagi. Czy oceniając sztukę, powinno się brać pod uwagę również kolor skóry i płeć? Jak wciągnąć w zmiany publiczność, która uważa, że to wszystko jest „zbyt poprawne politycznie”? Film prezentuje nową perspektywę patrzenia na historię sztuki.

czas trwania:
91 min
kraj / rok produkcji:
Niderlandy / 2022
reżyseria:
Sarah Vos
zdjęcia:
Sander Snoep
produkcja:
Frank van den Engel / Zeppers Film and TV
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Fetysze i kultura
tagi:
sztuka feminizm edukacja relacje

Inne filmy z sekcji Fetysze i kultura

Inne filmy z tagiem edukacja