Siedem zim w Teheranie Seven Winters in Tehran

reż. Steffi Niederzoll / 2023 / Niemcy, Francja / 97min.
Nagroda Amnesty International Polska
Teheran, 2007 rok. Młoda architektka wnętrz, Reyhaneh Jabbari, zostaje skazana na śmierć po tym, jak śmiertelnie raniła mężczyznę, który próbował ją zgwałcić.

Teheran, 2007 rok. Młoda architektka wnętrz Reyhaneh Jabbari umawia się na spotkanie z potencjalnym klientem. Gdy próbuje ją zgwałcić, śmiertelnie rani go nożem. Tego samego dnia zostaje aresztowana i oskarżona o morderstwo. Sąd skazuje ją na śmierć mimo wielu poszlakowych dowodów wskazujących na jej niewinność. Niedoszły gwałciciel był ważną osobą w strukturach aparatu władzy, na dodatek w Iranie patriarchat nadal ma się świetnie. Pomimo nadania tej sprawie międzynarodowego rozgłosu przez niezłomną matkę bohaterki i sprzeciwu wobec wyroku wielu instytucji, życie Reyhaneh zależy teraz wyłącznie od najstarszego syna zabitego. Może on skorzystać z prawa łaski, ale Reyhandeh musiałaby wycofać oskarżenie, czego nie ma zamiar zrobić. Nie chce kłamać i brać na siebie winy.

Korzystając z jej zdjęć i filmów, pamiętnika, listów oraz wywiadów ze współwięźniarkami, film przedstawia historię, która wykroczyła poza Iran, a jej bohaterka stała się symbolem walki kobiet. Ta historia idealnie koresponduje z obecnymi ogólnonarodowymi protestami i społecznym oporem, który ma miejsce w Iranie przeciw władzy ajatollahów. Wybrana najlepszą aktorką w Cannes w 2022 roku Zar Amir Ebrahimi („Holy Spider”) użyczyła głosu Reyhaneh Jabbari, czytając jej wzruszające listy do matki.

czas trwania:
97 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Francja / 2023
reżyseria:
Steffi Niederzoll
zdjęcia:
Julia Dashner
produkcja:
Melanie Andernach, Laurent Lavolé, Céline Loiseau / Made in Germany, TS Productions, Gloria Film
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Berlinale: nagroda Winner Compass Award, 2023 – CPH: DOX Kopenhaga
sekcje:
Człowiek w kinie
konkursy:
Nagroda Amnesty International Polska
tagi:
prawa człowieka feminizm aktywizm protest nagrodzone sądowe

Inne filmy z sekcji Człowiek w kinie

Inne filmy z tagiem protest