Werner Herzog. Radykalny marzyciel Werner Herzog: Radical Dreamer

reż. Thomas von Steinaecker / 2022 / Niemcy, Wielka Brytania, USA, Kanada / 90min.
Mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, marka, mem, aktor, legenda... Werner Herzog. Jak wyglądają jego artystyczne poszukiwania?

Mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik w kolonialnym hełmie, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda... Werner Herzog. Nikt nie potrafi opowiadać historii tak jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. Przeciągnął 320-tonowy parowiec przez górę w Peru, poddał aktorów hipnozie, rozmawiał z mordercami w celach śmierci. Gdy przegrał zakład, ugotował i zjadł swojego buta. Człowiek, który użyczył swojego głosu Simpsonom, grał w blockbusterach takich, jak „Mandalorian” i przeszedł na piechotę z Monachium do Paryża, aby nie dopuścić do samobójstwa krytyczki filmowej, którą podziwiał. Takie historie zrobiły z Herzoga kultową postać na całym świecie.

Dokument skupia się na jego drodze artystycznej. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi Nicole Kidman, Chloé Zao, Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona oraz żony artysty – Leny Herzog i jego brata. Dają głębokie spojrzenie na jego życie codzienne. Fragmenty filmów Herzoga wprowadzają w klimat na granicy szaleństwa, a wszystko to daje wyczerpujący portret ikony kina – reżysera, który zawsze kierował się swoimi marzeniami i nigdy się nie poddawał. 

czas trwania:
90 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Wielka Brytania, USA, Kanada / 2022
reżyseria:
Thomas von Steinaecker
zdjęcia:
Henning Brümmer
produkcja:
André Singer, Bernhard von Hülsen, Maria Willer / Wavelength, Spring Films, 3B-Produktion
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – CPH:DOC Kopenhaga, 2023 – MFF Santa Barbara, 2022 – FF Telluride, 2022 – Viennale, Wiedeń, 2022 – IDFA Amsterdam, 2022 – MFF Cork
sekcje:
Cinéma, mon amour
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
film biograficzny sztuka film o filmie podróże

Inne filmy z sekcji Cinéma, mon amour

Inne filmy z tagiem film biograficzny

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina