Rozprawa o Afrykę African Moot

reż. Shameela Seedat / 2022 / Finlandia, RPA / 86min.
Każdego roku przez tydzień w Botswanie trwa zjazd młodych afrykańskich prawników, którzy konkurują ze sobą w oratorskim sporze dotyczącym praw człowieka. Jak wygląda ten konkurs?

Każdego roku przez tydzień w Botswanie trwa zjazd młodych afrykańskich prawników, którzy konkurują ze sobą w oratorskim sporze dotyczącym praw człowieka. Tym razem tematem przewodnim jest migracja i prawa uchodźców.

Film podąża za kilkoma zespołami z Ugandy, Południowej Afryki, Kenii i Egiptu, które przygotowują się do konkursu. Prawnicy raz są oskarżycielami, innym razem obrońcami. Temat uciekinierów jest niezwykle istotny dla Afryki, bo to stąd pochodzi około 25% wszystkich uchodźców na świecie. Obserwujemy nerwowe momenty debaty, bolesne chwile, ale też zabawę i śmiech. Poznajemy nieznane szerzej oblicze nowego, młodego pokolenia Afrykańczyków, którzy marzą o głębokich przemianach na swoim kontynencie.

Film ukazuje nie tylko skomplikowany świat polityki tożsamościowej, ale także silne i zdecydowane zaangażowanie w budowanie przyszłości.

czas trwania:
86 min
kraj / rok produkcji:
Finlandia, RPA / 2022
reżyseria:
Shameela Seedat
zdjęcia:
Tareq Abouamin, Moses Bwayo, Michael Carter, Bert Haitsma, Nic Hofmeyr, David Kihima, Gray Kotze, Ibrahim Muthadir, Adebayo Okeowo, Joseh Ssozi, François Verster, Luke Younge
produkcja:
Don Edkins, Francois Verster, Tiny Mungwe, Juha Lopponen, Venla Hellstedt / STEPS, TUFFI FILMS, Undercurrent Film & Television
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – Hot Docs Toronto, 2022 – IDFA Amsterdam, 2022 – DOC NYC Nowy Jork
sekcje:
Człowiek w kinie
konkursy:
Nagroda Amnesty International Polska
tagi:
polityka prawa człowieka Afryka edukacja

Inne filmy z sekcji Człowiek w kinie

Inne filmy z tagiem Afryka