Sekretny alfabet Hidden Letters

reż. Violet DuFeng / 2022 / Chiny, Niemcy, Norwegia, USA / 88min.
Opowieść o sile siostrzeństwa zawartej w języku Nüshu, który jest jedynym na świecie systemem pisma praktykowanym wyłącznie przez kobiety w chińskiej prowincji Hunan.

W chińskiej prowincji Hunan kobiety od wieków używają zakodowanego pisma zwanego Nüshu, aby wyrażać najbardziej intymne myśli i uczucia. To jedyny na świecie system pisma stworzony i praktykowany wyłącznie przez kobiety, którego mężczyźni nigdy nie potrafili rozszyfrować. Czytany od prawej do lewej, stanowi połączenie czterech lokalnych dialektów. Każdy symbol reprezentuje sylabę i został zapisany za pomocą zaostrzonych bambusowych patyków oraz prowizorycznego atramentu pochodzącego ze spalonych resztek, jakie zostają w woku. Utajnionym językiem Nüshu kobiety posługiwały się wyłącznie we własnym gronie. Poematy i pieśni spisywane na wachlarzach i haftowane na serwetkach były sposobem na ich przetrwanie w feudalnym świecie, który zmuszał je do opresyjnego zamążpójścia, zakazywał czytać i pisać czy krępował stopy. Film przedstawia, czym tak naprawdę jest Nüshu, który z biegiem czasu dał początek odrębnej kobiecej kulturze istniejącej do dzisiaj. Przewodniczkami po tym świecie są dwie jego fascynatki – kobiety po przejściach: mieszkająca w Jiangyong Hu Xin i szanghajska sopranistka Simu. Obie dążą do zachowania dziedzictwa Nüshu i wzmacniania kobiecej solidarności, nie tylko w warstwie symbolicznej. Niestety dyskryminacja ze względu na płeć nadal ma się dobrze w Chinach, więc obie muszą walczyć o siebie, podobnie jak ich poprzedniczki. Film jest uniwersalną opowieścią o sile siostrzeństwa i nadziei, zawartej w języku, który nie miał do tej pory szansy odpowiednio wybrzmieć.

czas trwania:
88 min
kraj / rok produkcji:
Chiny, Niemcy, Norwegia, USA / 2022
reżyseria:
Violet DuFeng
zdjęcia:
Tiebing Feng, Gao Wei
produkcja:
Violet Du Feng, Mette Cheng Munthe-Kaas, Jean Tsien, Su Kim / Lost & Found Film Studio, Ten Thousand Images
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – IDFA Amaterdam, 2022 – FF Tribeca, 2022 – MFF Sidney, 2022 – MFF Adelajda, 2022 – MFF Bergen: nagroda dla Najlepszego Norweskiego Filmu Dokumentalnego, 2022 – MFF Heartland: Nagroda Główna dla Najlepszego Długometrażowego Filmu Dokumentalnego, Austin: Nagroda Główna Jury
sekcje:
Siła siostrzeństwa
tagi:
polityka historia psychologia feminizm relacje Chiny

Inne filmy z sekcji Siła siostrzeństwa

Inne filmy z tagiem Chiny