Chciałbym ci powiedzieć + PARADA - Don't Rain on Our Parade A Few Things I'd Like to Tell You + Don't Rain On Our Parade

reż. Mateusz Góra, Kamil Wilk („Chciałbym ci powiedzieć”); Nina Krawczak, Misia Joachim ("PARADA - Don't Rain on Our Parade") / Polska/2023 („Chciałbym ci powiedzieć”); Polska/2023 („PARADA - Don't Rain on Our Parade”) /

Chciałbym ci powiedzieć
Polska, 2023, 37 min
Reżyseria: Mateusz Góra, Kamil Wilk
Zdjęcia: Jan Wójcicki, Szymon Głowacki, Paweł Kocan
Produkcja: Maciej Ślesicki / Warsaw Film School
Montaż: Mateusz Góra, Kamil Wilk
Wybrane festiwale i nagrody: 2023 –  Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa

Uczucie wstydu odciska bolesne piętno na życiu większości osób LGBTQ+ w Polsce. Bohaterowie filmu, Kamil i Mateusz, rozmawiają o dorastaniu w małych miejscowościach i metodach radzenia sobie przez lata ze swoją innością. Ta rozmowa staje się nieoczekiwanie wstępem do szalonej wyprawy w zupełnie nowy dla nich świat. Postanawiają niemal dosłownie pozbyć się swoich ciał i przekonać, czy dzięki nowemu sposobowi ekspresji przezwyciężą kompleksy zakorzenione w nich przez ludzi wokół, także tych najbliższych. „Chciałbym ci powiedzieć” to intymne, poruszające i momentami zabawne spojrzenie na  rodzącą się między bohaterami relację, w której odnajdują wzajemne wsparcie. Stwarzają również dla samych siebie bezpieczną przestrzeń do dzielenia się tym, czym na co dzień nie mogą i nie chcą dzielić się z oceniającym ich światem. Wspólnie ruszają w poszukiwaniu tożsamości. Czy jednak radykalne przeistoczenie pod okiem zawodowego performera pozwoli im uciec od problemów, z którymi tak długo musieli się zmagać?

PARADA - Don't Rain on Our Parade
Polska, 2023, 65 min
Reżyseria: Nina Krawczak, Misia Joachim  
Zdjęcia: Joanna Kakitek
Produkcja: Mateusz Bzówka / Bulletproof Warsaw
Wybrane festiwale i nagrody: 2023 – MDAG Warszawa: Polska Premiera

Co roku, w czerwcu, Warszawa zostaje przejęta przez tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy osób. Magiczny tłum wychodzi na ulice, chodniki, skwery i parki. W stolicy najbardziej homofobicznego kraju Unii Europejskiej od ponad 20 lat odbywa się Parada Równości – wydarzenie od społeczności, dla społeczności, dające widoczność i „oddech” na kolejny rok całej społeczności osób wykluczonych i dyskryminowanych. Co motywuje osoby aktywistyczne do działania? Co sprawia, że na ten jeden dzień Warszawa zyskuje status enklawy wolności i równości? I czy aby na pewno jest to enklawa dla wszystkich?

Spotkanie

kraj:
Polska/2023 („Chciałbym ci powiedzieć”); Polska/2023 („PARADA - Don't Rain on Our Parade”)
reżyseria:
Mateusz Góra, Kamil Wilk („Chciałbym ci powiedzieć”); Nina Krawczak, Misia Joachim ("PARADA - Don't Rain on Our Parade")
zdjęcia:
Jan Wójcicki, Szymon Głowacki, Paweł Kocan („Chciałbym ci powiedzieć”); Joanna Kakitek ("PARADA - Don't Rain on Our Parade")
produkcja:
Maciej Ślesicki / Warsaw Film School („Chciałbym ci powiedzieć”); Mateusz Bzówka / Bulletproof Warsaw ("PARADA - Don't Rain on Our Parade")
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa („Chciałbym ci powiedzieć”); 2023 – MDAG Warszawa: Polska Premiera (" PARADA - Don't Rain on Our Parade")
sekcje:
WE'RE HERE, WE'RE QUEER
tagi:
polityka psychologia wolność słowa prawa człowieka relacje aktywizm protest LGBTQ+

Inne filmy z sekcji WE'RE HERE, WE'RE QUEER

Inne filmy z tagiem protest