Czekając na przypływ Against the Tide

reż. Sarvnik Kaur / 2023 / Indie, Francja / 97min.
Green Warsaw Award; Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań
Rakesh i Ganesh uważają się za braci. Obaj są rybakami z rdzennej społeczności Koli w Bombaju. W życiu poszli jednak różnymi drogami. Czy uda im się uratować przyjaźń?

Rakesh i Ganesh uważają się za braci. Obaj są rybakami z rdzennej społeczności Koli w Bombaju. W życiu poszli jednak różnymi drogami. Rakesh łowi tradycyjnymi metodami, na płytkich wodach i wykorzystuje swoje dziedzictwo: łódź ojca i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie przez rybaków Koli. Ganesh, który zdobył wykształcenie za granicą, wykorzystuje nowoczesne metody dalekomorskiego głębinowego rybołówstwa oparte na technologii i niszczące środowisko. Ten dysonans powoduje coraz większe tarcia między nimi. Przy zmniejszającej się populacji ryb, spowodowanej zanieczyszczeniem i gatunkami inwazyjnymi, żaden z nich nie odnosi sukcesów w połowach. Straty powodują, że utrzymanie rodzin staje się coraz trudniejsze. Syn Rakesha zachorował na serce i potrzebuje natychmiastowej operacji. Czy pomimo trudności uda się zachować między nimi przyjaźń? Czy będą w stanie ochronić tradycyjne rybołówstwo Koli i nie zaburzać mikroskopijnej równowagi w przyrodzie?

Film jest głęboko humanistycznym spojrzeniem z poziomu morza na kruchość naszych relacji ze zmieniającym się środowiskiem. Śledząc skomplikowane trajektorie życia Rakesha i Ganesha, zanurzamy się w opowieść o trwałości oraz kruchości przyjaźni, miłości i poszanowaniu piękna przyrody miażdżonej przez negatywne skutki zmian klimatycznych.

czas trwania:
97 min
kraj / rok produkcji:
Indie, Francja / 2023
reżyseria:
Sarvnik Kaur
zdjęcia:
Ashok Meena
produkcja:
Sarvnik Kaur, Koval Bhatia / Snooker Club Films, A Little Anarky Films
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – FF Sundance: Nagroda Specjalna Jury
sekcje:
Klimat na zmiany
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Green Warsaw Award
tagi:
technologia ekologia relacje nagrodzone

Inne filmy z sekcji Klimat na zmiany

Inne filmy z tagiem technologia