Nie znikniemy We Will Not Fade Away

reż. Alisa Kovalenko / 2023 / Polska, Ukraina / 100min.
BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD
W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym w Donbasie.

W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki.

Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, starając się odnaleźć poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim – przyjaźń. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, bawią się w zrujnowanych domach, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Gdy marzą o ucieczce, pojawia się niespodziewana propozycja. Mogą odwiedzić Nepal i wędrować przez podnóża Himalajów. Trenują intensywnie, by zrealizować marzenie. Dokumentują wysiłki w dziennikach wideo. W miarę pogarszania się sytuacji w Ukrainie, pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Czy nadzieje i plany tych młodych ludzi się spełnią?

czas trwania:
100 min
kraj / rok produkcji:
Polska, Ukraina / 2023
reżyseria:
Alisa Kovalenko
zdjęcia:
Serhyi Stetsenko, Alisa Kovalenko
produkcja:
Valeryi Kalmykow, Stephane Siohan, Katarzyna Kuczyńska, Tomasz Morawski / Trueman Production, East Roads Films, Haka Films
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Berlinale
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego
tagi:
psychologia podróże relacje wojna nagrodzone Ukraina dorastanie

Inne filmy z tagiem relacje