Pustelnik z Treig The Hermit of Treig

reż. Lizzie MacKenzie / 2022 / Wielka Brytania / 80min.
Grand Prix Dolnego Śląska
Ken Smith od 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Traig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu natura. Reżyserka subtelnie wkracza w jego codzienność.

Lekarze powiedzieli Kenowi Smithowi, że nigdy już nie będzie mógł chodzić. Wbrew wszystkiemu, wrócił jednak do zdrowia, ale postanowił zostawić za sobą cywilizację. Od 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Traig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu ziemia i jezioro. Łowi ryby, rąbie drwa do ogrzania domu i pędzi wino z soku brzozowego. Najbliższa poczta oddalona jest o 27 km. W codzienności tego samotnika ukazuje się jego głęboki, duchowy stosunek do natury. „Gdy kochasz otaczającą przyrodę, ona odwzajemnia się tym samym” – tłumaczy Smith. 70-latek przedstawia również powody, dla których odwrócił się od cywilizacji.

Delikatny stan równowagi między prowadzonym życiem pustelnika a jego podeszłym wiekiem powoduje wiele nietypowych, niekiedy śmiesznych, sytuacji, zawsze jednak oddających szacunek do życiowych wyborów bohatera. Reżyserka przez 7 lat korespondowała ze Smithem i odwiedzała go, aby zgodził się na nakręcenie filmu o sobie samym. Zaowocowało to przyjaźnią między nimi, którą widać na ekranie. Film jest poematem pokazującym, że dopiero wyjście poza nawias społeczeństwa pozwala na dostrzeżenie tego, co w ludziach najlepsze.

czas trwania:
80 min
kraj / rok produkcji:
Wielka Brytania / 2022
reżyseria:
Lizzie MacKenzie
zdjęcia:
Lizzie MacKenzie
produkcja:
Naomi Spiro / Aruna Production
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – MFF Glasgow: Nagroda Publiczności
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Green Warsaw Award Nagroda za Najlepszy Debiut
tagi:
psychologia ekologia relacje slow cinema nagrodzone

Inne filmy z tagiem nagrodzone

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepszy Debiut