NIKKI NIKKI

reż. Monique Nolte / 2022 / Niderlandy / 112min.
Nikki jest utalentowaną 12-latką, która uwielbia rysować, ale musi równocześnie dbać o matkę chorującą na zaburzenia osobowości i znosić nieobecność uzależnionego od narkotyków ojca.

Nikki jest utalentowaną 12-latką, która uwielbia rysować i marzy o dobrym liceum. Jak każda dziewczyna w jej wieku wkrótce stanie się nastolatką i zacznie zmagać się z problemami dorastania. Niestety w jej domu sytuacja jest daleka od normalnej. Nikki musi dbać o matkę chorującą na zaburzenia osobowości i dawać sobie radę z nieobecnością uzależnionego od narkotyków ojca, który co chwilę ją zawodzi. W pewnym momencie zamierza zerwać z nim jakiekolwiek stosunki. Nie daje jej to jednak ukojenia. Ma trudności z wyrażaniem swoich emocji i dzieli się nimi ze światem za pomocą rysunków. W filmie zostały one zaanimowane i przybliżają nas do świata uczuć bohaterki. „Nikki” próbuje oczami nastolatki pokazać siłę miłości ukazanej w najjaśniejszych i najciemniejszych odsłonach.

Wielką wartością filmu jest pokazanie relacji chorującej matki z córką, która stara się pomóc i jednocześnie nie rezygnować z siebie. Przekazywanie uzależnień i problemów psychologicznych z pokolenia na pokolenie nie jest automatyczne i przy dobrze przemyślanej strategii można temu zapobiec, w czym pomaga efektywny system pomocy społecznej w Niderlandach.

Spotkanie

czas trwania:
112 min
kraj / rok produkcji:
Niderlandy / 2022
reżyseria:
Monique Nolte
zdjęcia:
Joost Hoozemans, Rogier Timmermans
produkcja:
Eric Bremer, Monique Nolte / Doclines
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – Dutch FF
sekcje:
Historie intymne
konkursy:
Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej
tagi:
psychologia edukacja relacje animacja dorastanie

Inne filmy z sekcji Historie intymne

Inne filmy z tagiem dorastanie