Projekt Nim Project Nim

reż. James Marsh / 2011 / Wielka Brytania / 93min.
Biografia szympansa, którego wychowano jak człowieka.


W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później jego matka dostaje uspokajający zastrzyk. Traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.

Z czasem Nim przechodzi z rąk do rąk i wpływa na życie każdej z osób, która się nim opiekuje. W wieku 5 lat zna już 120 słów. Ma rozwiniętą ludzką naturę i przyzwyczajenia. Niestety, z przyczyn finansowych, projekt zostaje wstrzymany, a życie Nima diametralnie się zmienia. Dorosły już szympans wraca do odosobnionej klatki, z której zabrano go w dzieciństwie.

Projekt Nim bez oporów i przesadnego sentymentu opowiada biografię szympansa, którego człowiek próbował „przerobić” na człowieka. To, czego uczymy się o naturze Nima, to zarazem gorzkie wnioski na temat naszego własnego ludzkiego oblicza. Relacje uczestników projektu oraz nieznane dotąd archiwa filmowe sprawiają, że zadziwiająca i bardzo poruszająca historia szympansa staje się również odkrywczą podróżą przez świat wychowujących go ludzi. To również film o wpływie, jaki mały szympans wywarł na ludzi, z którymi miał do czynienia.

czas trwania:
93 min
kraj / rok produkcji:
Wielka Brytania / 2011
reżyseria:
James Marsh
wybrane festiwale i nagrody:
2011 – FF Sundance: Nagroda World Cinema - Documentary Directing, MFF Berlinale, Boston Society of Film Criticsa Award dla „Najlepszego filmu dokumentalnego", nominacja do Toronto Film Critics Association Award dla „Najlepszego filmu dokumentalnego", CPH:DOX, nominacja do nagrody BAFTA dla „Najlepszego filmu dokumentalnego"
sekcje:
20 LEGENDARNYCH FILMÓW NA 20-LECIE MDAG!
tagi:
psychologia ekologia prawa zwierząt

Inne filmy z tagiem psychologia