Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok 4 Shorts Competition. Block 4

reż. Mariana X. Rivera ("Kwiaty nizin"); Zsófia Paczolay, Nora Ananyan ("Silos"); Iiti Yli-Harja ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); Izabela Zubrycka ("Garstka ziemi"); Sophie Horry ("Mały chłopiec") / Meksyk, 2022 ("Kwiaty nizin"); Holandia, Węgry, Portugalia, Belgia, 2022 ("Silos"); Finlandia, 2022 ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); Polska, 2023 ("Garstka ziemi"); Polska, Francja, 2023 ("Mały chłopiec") /
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: „Silos”, reż. Zsófia Paczolay
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu.

Kwiaty nizin
Meksyk, 2022, 19 min
Reżyseria: Mariana X. Rivera
Zdjęcia: Jessica Villamil
Production: Josué Vergara / Urdimbre Audiovisual, Instituto Mexicano de Cinematografía
Montaż: Andrea Rabasa, Josué Vergara, Mariana X. Rivera
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 –Sheffield Doc Fest

Szwaczki z miasta Suljaa w Meksyku tworzą wyjątkową wspólnotę, która ma już dość wszechobecnej przemocy mężczyzn i ich bezkarności. Niedawno zamordowana została kuzynka jednej z nich – Silvia. Postanawiają odprawić rytuał, żeby ją pożegnać i zaczerpnąć sił do dalszego życia od swoich przodkiń. Nie jest to jednak klasyczny film etnograficzny, skupiony na tradycyjnym rzemiośle i stylu życia. To fascynująca, mistyczna momentami opowieść o sile siostrzeństwa, oporze i wytrwałości w dążeniu do zmiany swojej pozycji w społeczeństwie.

Silos
Holandia, Węgry, Portugalia, Belgia, 2022, 24 min
Reżyseria: Zsófia Paczolay, Nora Ananyan
Zdjęcia: Ezequiel Salinas
Produkcja: Zsófia Paczolay, Bálint Biró / DocNomads
Montaż: Bálint Biró
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – IDFA Amsterdam

József pracuje w olbrzymim młynie, w Budapeszcie już od ponad 30 lat. Chociaż nabawił się choroby płuc od wdychania nieustannie pyłu, nie jest w stanie uwolnić się z tego hipnotycznego mikrokosmosu. Codziennie musi udać się na wyprawę wgłąb 25-metrowego silosa, próbując go wyczyścić, co wydaje się zadaniem niewykonalnym. Atmosfera filmu odpowiada miejscu, o którym opowiada: mroczne fabryczne przestrzenie są tak samo mroczne, co fascynujące. Trudno oderwać wzrok od olbrzymiego oka silosa. „Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas” – pisał Nietzsche.

Kosmiczna ekspedycja na zakupy
Finlandia, 2022, 15 min
Reżyseria: Iiti Yli-Harja
Zdjęcia: Iiti Yli-Harja
Produkcja: Valtteri Munkki, Mikko Heino
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – DOK Lipsk

Zanim 18-letni Fatu wsiądzie do samolotu do Kosowa, żeby wyruszyć w podróż do swojej rodziny, wybiera się z przyjaciółką do supermarketu w Finlandii, gdzie na co dzień mieszka. To nie jest jednak zwykła wycieczka na zakupy. W tej szalonej, pełnej humoru animacji pierwsze publiczne pokazanie się bohatera w pełnym, pięknym make-upie, o czym od dawna marzył, staje się wyprawą w kosmos. Co czuje osoba LGBTQ+, która decyduje się zamanifestować swoją tożsamość w sposób, który może spowodować konieczność konfrontacji? Czy jego rodzina, wywodząca się z bardzo tradycyjnej, konserwatywnej kosowskiej społeczności, będzie w stanie go zaakceptować? Chociaż wiąże się z tym ogromny lęk i jest to skok na głęboką wodę, dzięki wsparciu płynącemu ze strony przyjaciółki, Fatu jest gotowy zaprezentować się światu na swoich warunkach.

Garstka ziemi
Polska, 2023, 13 min
Reżyseria: Izabela Zubrycka
Zdjęcia: Stefan Żółtowski
Produkcja: Agata Golańska / The Polish National Film School in Lodz
Montaż: Anna Adamowicz
Wybrane festiwale i nagrody: 2023 – Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa

Halina jest jedną z ostatnich ludowych śpiewaczek na Podlasiu specjalizujących się w pieśniach żałobnych. Z kolei jej syn Andrzej jest grabarzem. Towarzyszyli tysiącom osób w ich ostatniej drodze. On kopał groby, ona śpiewała. W ich codzienności śmierć przenika się z życiem. Przyzwyczaili się już do nieustannego towarzystwa duchów, a rzeczywistość miesza się w ich domu ze snem. Tylko pogrzebowy lament jest w stanie przerwać ciszę.

Mały chłopiec
Polska, Francja, 2023, 17 min
Reżyseria: Sophie Horry
Zdjęcia: Mateusz Strzelecki
Produkcja: Maciej Ślesicki / Warsaw Film School
Montaż: Sophie Horry
Wybrane festiwale i nagrody: 2023 – Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa

Film jest francusko-polską koprodukcją wyreżyserowaną przez Sophie Horry, która w  naturalistyczny sposób odsłania intymność własnej rodziny. Chory na rzadką chorobę, która uniemożliwia mu normalne jedzenie i picie, brat Sophie staje się bohaterem jej dociekliwej obserwacji, dopóki trudności w tworzeniu filmu nie zmuszą reżyserki do zbadania głębszych problemów istniejących w jej rodzinie.

kraj:
Meksyk, 2022 ("Kwiaty nizin"); Holandia, Węgry, Portugalia, Belgia, 2022 ("Silos"); Finlandia, 2022 ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); Polska, 2023 ("Garstka ziemi"); Polska, Francja, 2023 ("Mały chłopiec")
reżyseria:
Mariana X. Rivera ("Kwiaty nizin"); Zsófia Paczolay, Nora Ananyan ("Silos"); Iiti Yli-Harja ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); Izabela Zubrycka ("Garstka ziemi"); Sophie Horry ("Mały chłopiec")
zdjęcia:
Jessica Villamil ("Kwiaty nizin"); Ezequiel Salinas ("Silos"); Iiti Yli-Harja ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); Stefan Żółtowski ("Garstka ziemi"); Mateusz Strzelecki ("Mały chłopiec")
produkcja:
Josué Vergara / Urdimbre Audiovisual, Instituto Mexicano de Cinematografía ("Kwiaty nizin"); Zsófia Paczolay, Bálint Biró / DocNomads ("Silos"); Valtteri Munkki, Mikko Heino ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); Agata Golańska / The Polish National Film School in Lodz ("Garstka ziemi"); Maciej Ślesicki / Warsaw Film School ("Mały chłopiec")
wybrane festiwale i nagrody:
2022 –Sheffield Doc Fest ("Kwiaty nizin"); 2022 – IDFA Amsterdam ("Silos"); 2022 – DOK Lipsk ("Kosmiczna ekspedycja na zakupy"); 2022 –Sheffield Doc Fest ("Mały chłopiec")
sekcje:
Krótkie metraże
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
tagi:
feel good movie polskie filmy psychologia sztuka Europa prawa człowieka feminizm relacje animacja slow cinema LGBTQ+ nagrodzone dorastanie Ameryka Łacińska

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem psychologia