Trzy kobiety Three Women

reż. Maksym Melnyk / 2022 / Niemcy / 85min.
W trójkącie granicznym między Ukrainą, Słowacją i Polską leży słabo zaludniona wioska. Ekipa spotyka tam trzy kobiety: rolniczkę Hannę, listonoszkę Marię oraz biolożkę Nelię.

Film prezentowany w ramach sekcji filmowej Doc Alliance

W trójkącie granicznym między Ukrainą, Słowacją i Polską leży odległa, słabo zaludniona wioska Stużyca, której nazwa po ukraińsku oznacza „zimne miejsce”. Reżyser – który sam pochodzi z obwodu zakarpackiego – i operator filmowy przyjeżdżają do wioski i spotykają trzy kobiety: rozsądną, starszą i samotną rolniczkę Hannę, sympatyczną listonoszkę Marię oraz biolożkę Nelię. Wszystkie trzy są mocno zakorzenione w miejscu, w którym nie ma już prawie młodych ludzi.

Film jest przykładem kina obserwacyjnego, które dokumentuje kobiece poczucie wspólnoty, współpracy i bratania się z innymi. Pomiędzy bohaterkami a ekipą filmową rodzi się więź, która szybko zmienia się w zażyłość. Styl filmu wynika z interakcji – początkowo filmowcy zadają pytania z offu, ale gdy zbliżają się do ludzi, wchodzą w kadr i stają się częścią wiejskiej społeczności. Pomiędzy odczytami horoskopów na poczcie, pracą w gospodarstwie i kościelnym błogosławieństwem samochodów obserwujemy spotkanie kultury i natury, a także podupadający wiejski styl życia w górskim przygranicznym rejonie.

czas trwania:
85 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy / 2022
reżyseria:
Maksym Melnyk
zdjęcia:
Florian Baumgarten, Meret Madörin
produkcja:
Andrea Wohlfeil / Film University Babelsberg KONRAD WOLF
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – DOK Leipzig: Złoty Gołąb, 2022 – MFF Nowy Jork
sekcje:
Miejsca
tagi:
psychologia relacje slow cinema

Inne filmy z sekcji Miejsca

Inne filmy z tagiem psychologia