Beuys. Sztuka to rewolucja Beuys

reż. Andres Veiel / 2017 / Niemcy / 107min.
Wnikliwy portret życia i twórczości charyzmatycznego niemieckiego artysty oparty niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.


Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu.

Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performance i słuchając jego wypowiedzi rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot. Poznajemy na czym polegał szczególny rodzaj humoru Beuysa. Jednak oglądając ten nieznany dotąd szerzej wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny, poznajemy nie tylko portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.

czas trwania:
107 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy / 2017
reżyseria:
Andres Veiel
zdjęcia:
Jörg Jeshel
produkcja:
Zero One Film, Terz Film, Südwestrundfunk (SWR), ARTE (co-production), Westdeutscher Rundfunk (WDR)
wybrane festiwale i nagrody:
2017 - MFF Berlin
sekcje:
Muza i wena 20 LEGENDARNYCH FILMÓW NA 20-LECIE MDAG!
tagi:
film biograficzny sztuka

Inne filmy z tagiem film biograficzny