Kino według Godarda Godard Cinema

reż. Cyril Leuthy / 2022 / Francja / 101min.
Jean-Luc Godard żył 91 lat i nakręcił ponad 120 filmów. W filmie jest człowiekiem, z ciałem, krwią i emocjami, a nie tylko maszyną, która myśli i tworzy obrazy.

Twórczość Jeana-Luca Godarda to kwintesencja kina. Genialny reżyser żył 91 lat, nakręcił ponad 120 filmów i nieustannie odkrywał siebie na nowo. Obierał różne ścieżki. Niszczył i odnawiał własną sztukę oraz wykraczał poza utarte schematy, badając potencjał oraz granice kina. Skąd bierze się sława i aura Godarda? Z legendarnych filmów, czy z tego, kim był naprawdę? Film jest portretem tej nietuzinkowej i zagadkowej postaci XX-wiecznego kina. Wykorzystuje ciekawe, nieznane dotąd archiwalia, a także wywiady z wybraną grupą ekspertów: od biografów po byłych współpracowników, takich jak m.in. aktorka Nathalie Baye. Poznajemy życie i obejmującą prawie siedem dekad twórczość znanego filmowca: od dzieciństwa, przez pracę jako krytyk w „Cahiers du Cinéma”, sukces jego pierwszego filmu fabularnego „Bez tchu”, intensywne lata 60. XX wieku, romans z Anną Kariną, okres maoizmu i eksperymenty z formatem telewizyjnym, aż po powrót do fikcji na początku lat 80. XX wieku.

Film wyprowadza nas poza utarte schematy mitu wielkiego artysty. Opowiada nie tyle o wielkim artyście, co o nim samym, jego doświadczeniach, obsesjach, odkryciach i emocjach. Godard jest tu człowiekiem, z ciałem, krwią i emocjami, a nie tylko maszyną, która myśli i tworzy obrazy. W końcu sam kiedyś napisał, że wszystko da się sfilmować i wszystko powinno być sfilmowane.   

czas trwania:
101 min
kraj / rok produkcji:
Francja / 2022
reżyseria:
Cyril Leuthy
zdjęcia:
Gertrude Baillot
produkcja:
Cathy Palumbo, Anne Genevaux, Nathalie Verdier / 10.7 productions, INA National Institute of Archives, ARTE France
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – MFF Wenecja, 2022 – Doc Lisboa Lizbona
sekcje:
Cinéma, mon amour
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
film biograficzny sztuka film o filmie

Inne filmy z sekcji Cinéma, mon amour

Inne filmy z tagiem sztuka

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina