Dewayne "Lee" Johnson kontra Monsanto Into the Weeds: Dewayne "Lee" Johnson vs Monsanto Company

reż. Jennifer Baichwal / 2022 / Kanada / 97min.
Film prezentuje starcie sądowe Dewayne’a Johnsona z firmą Monsanto. Miejski ogrodnik oskarża producenta środków na chwasty o rakotwórczy wpływ ich produktów.

Miejski ogrodnik z Kalifornii Dewayne Johnson cierpiał na częste wysypki. Diagnoza przyniosła tragiczną informację – stwierdzono u niego chłoniaka nieziarniczego. Po szczegółowych badaniach Dewayne wytoczył proces firmie Monsanto – producentowi niszczącego chwasty Roundupu. Rok wcześniej, w 2015 roku, Międzynarodowa Agencja do Walki z Rakiem (część WHO) opublikowała badania klasyfikujące glifosat, aktywny czynnik Roundupu, jako rakotwórczy. Szybko okazało się, że pozew Johnsona przeciw Monsanto, choć był jednym z pierwszych, pociągnął za sobą kolejne. Podobnych przypadków było kilka tysięcy. Film dokumentuje przełomową na skalę światową sprawę sądową. Prezentuje wywiady, nagrania z rozpraw, a także informacje medialne, które dotykały tego tematu. Poznajemy innych poszkodowanych oraz tajne dokumenty Monsanto, świadczące o wieloletnich badaniach koncernu pod kątem rakotwórczego działania Roundupu. Dowiadujemy się o atakach na niezależnych naukowców i środowiska lekarskie, które ostrzegały przed fatalnymi skutkami glifosatu. Uświadamiamy sobie, jak wszechobecne jest dziś jego wykorzystywanie i jakie reperkusje wywołuje on dla środowiska, bioróżnorodności i życia. Rocznie w skali globalnej używa się setki milionów ton tego preparatu.

Czy rolnicy mogą zaprzestać jego stosowania? Czy ich na to stać? Sprawa sądowa Johnsona z Monsanto przypomina starcie Dawida z Goliatem i szybko nabiera dużego, globalnego znaczenia. 

czas trwania:
97 min
kraj / rok produkcji:
Kanada / 2022
reżyseria:
Jennifer Baichwal
zdjęcia:
Nicolas de Pencier, John Price
produkcja:
Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier / Mercury Films
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – Hot Docs Toronto, 2022 – Green FF San Francisco, 2022 – MFF Jihlava
sekcje:
Klimat na zmiany
konkursy:
Green Warsaw Award
tagi:
polityka ekologia ekonomia prawa człowieka USA aktywizm sądowe

Inne filmy z sekcji Klimat na zmiany

Inne filmy z tagiem ekonomia

Inne filmy z konkursu Green Warsaw Award