Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok 1 Shorts Competition. Block 1


Paczka filmów
reż. Douwe Dijkstra ("Sąsiad Abdi"); Shuli Huang ("Popatrz na mnie"); Andrii Shostak ("Powiedz tato"); Daniel Stopa ("Kiosk") / Niderlandy, 2022 ("Sąsiad Abdi"); Chiny, 2022 ("Popatrz na mnie"); Polska, Ukraina, 2023 ("Powiedz tato") /
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu. Partner: TikTok
Sąsiad Abdi
czas trwania: 29 min
kraj/rok: Niderlandy/2022
reżyseria: Douwe Dijkstra
zdjęcia: Douwe Dijkstra
produkcja: Richard Valk
wybrane festiwale i nagrody: 2022 – MFF Jihlava, 2022 – MFF Locarno: nagroda Pardino d’argento SRG SSR
Dwóch przyjaciół żyjących w Niderlandach postanawia nakręcić prawdziwe kino akcji klasy B na podstawie życia jednego z nich - Somalijczyka Abdiego.

Pracownie Douwego i Abdiego znajdują się obok siebie w jednym z postindustrialnych budynków, zaadaptowanych na miejsce pracy młodych rzemieślników i artystów. Douwe jest reżyserem, który posiada w swoim małym studiu green screen, Abdi zajmuje się tworzeniem i projektowaniem mebli. Spotykali się przy okazji, zamieniając kilka słów, a z czasem Douwe zaczął mocno interesować się swoim sąsiadem. Postanowili nakręcić wspólnie film, opowiadający o ciężkiej przeszłości urodzonego w Somalii Abdiego. Nie chcieli stworzyć przybijającej historii przemocy, ale… prawdziwe kino akcji klasy B. Zbudowali makietę przedstawiającą somalijskie miasto, a na green screenie odgrywali sceny z życia. Mimo biedy, wojny, a później kryminalnej przeszłości, Abdi jest człowiekiem pełnym życia, humoru i chętnie pomaga innym. Cofnięcie się wstecz nie jest dla niego łatwe, ale jest też ścieżką do zamknięcia pewnego rozdziału w jego życiu.

Popatrz na mnie
czas trwania: 20 min
kraj/rok: Chiny/2022
reżyseria: Shuli Huang
zdjęcia: Shuli Huang
produkcja: Shuli Huang / Exposed Pictures
wybrane festiwale i nagrody: 2022 – IDFA Amsterdam, 2022 – MFF Cannes: nagroda Queer Palm
Shuli Huang wraca z Nowego Jorku do rodzinnego Wenzhou w Chinach. Matka reżysera nie jest w stanie zaakceptować faktu, że jest gejem.

Shuli Huang wraca z Nowego Jorku do rodzinnego Wenzhou w Chinach. Bierze ze sobą kultową kamerę Super8 i pokazuje matkę oraz ojca, którzy żyją spokojnie w kontakcie z naturą. To, co widzimy na ekranie, to tylko jedna strona medalu. Spod niej wyłania się druga, dowodząca, jak wiele prawdy jest w powiedzeniu, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Matka reżysera nie jest w stanie zaakceptować faktu, że jest gejem. Podczas gdy na ekranie widzimy, jak spokojnie podlewa kwiaty w ogrodzie, w warstwie dźwiękowej słyszymy wstrząsające rozmowy, które odbywa z synem. Chce zmusić do go bycia „normalnym”, nazywając „potworem” i stosując szantaż emocjonalny. Czy kiedykolwiek będzie w stanie zaakceptować własne dziecko takim, jakim jest?

Film jest niezwykle intymnym, uniwersalnym obrazem docenionym w Cannes.

Powiedz tato
czas trwania: 6 min
kraj/rok: Polska, Ukraina/2023
reżyseria: Andrii Shostak
zdjęcia: Andrii Shostak
montaż: Jakub Broda
produkcja: Maciej Ślesicki / Warsaw Film School
wybrane festiwale i nagrody: 2023 – Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa
Ośmiomiesięczny Lew mieszka z mamą w Polsce, dokąd musieli uciekać przed wojną w Ukrainie. Telefony od taty stają się najważniejszym momentem każdego dnia.

Ośmiomiesięczny Lew mieszka z mamą w Polsce, dokąd musieli uciekać przed wojną w Ukrainie. Jego tata nie może go przytulić ani zobaczyć, jak stawia pierwsze kroki i mówi pierwsze słowa. Ich więź może budować się wyłącznie przez internet, a telefon od taty staje się najważniejszym momentem każdego kolejnego dnia. 

Kiosk
czas trwania: 40 min
kraj/rok: Polska/2023
reżyseria: Daniel Stopa
zdjęcia: Józefina Gocman, Paweł Chorzępa, Stanisław Cuske
montaż: Rolando Garduño
produkcja: Małgorzata Staroń / Staron-Film
wybrane festiwale i nagrody: 2023 – Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa
Opowieść o przyjaźni Ani i jej teściowej, Lidki. Ania jest silna i zdecydowana. Jej przeciwieństwem jest niepewna siebie i wycofana Lidka, która właśnie odeszła od agresywnego męża.

Opowieść o przyjaźni Ani i jej teściowej Lidki. Ania jest silna i zdecydowana. Jej przeciwieństwem jest niepewna siebie i wycofana Lidka, która właśnie odeszła od agresywnego męża. W prowadzonym przez Anię kiosku z gazetami kobiety piszą pismo rozwodowe, aby Lidka mogła zacząć nowe życie bez strachu i przemocy. Pomimo wielu trudnych słów i kolejnych wyzwań powoli budują więź, która daje im odwagę i siłę. Kameralne i emocjonalne kino o kobiecej solidarności w obliczu krzywdy. W niewielkiej przestrzeni kiosku jesteśmy z bohaterkami na wyciągnięcie ręki. Każdy gest, spojrzenie, uśmiech i łza nabierają niewiarygodnej mocy, gdy widzimy je z  bliska.

Sąsiad Abdi
Neighbour Abdi
reż. Douwe Dijkstra, Niderlandy 2022, 29 min
Popatrz na mnie
Will You Look at Me
reż. Shuli Huang, Chiny 2022, 20 min
Powiedz tato
Say Daddy
reż. Andrii Shostak, Polska, Ukraina 2023, 6 min
Kiosk
Kiosk
reż. Daniel Stopa, Polska 2023, 40 min

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem LGBTQ+