Filmy krótkometrażowe. Blok 1: Zanim dorośniesz Short Films. Block 1: Before You Grow Up

reż. Olha Tsybulska (“Wiesz, że to będzie film o wojnie”); Jonas Bang ("Dream Diver"); Max Göran ("Nothing Runs Like a Deere"); Jess Kohl ("Łyk benzyny") / Norwegia, Ukraina, 2023 ("Wiesz, że to będzie film o wojnie"); Dania, 2022 ("Dream Diver"); Szwecja, 2023 ("Nothing Runs Like a Deere"); Wielka Brytania, 2022 ("Łyk benzyny") /
Jak dorasta się w strefie wojny, a jak na szwedzkiej prowincji? Czy warto zawsze, mimo ograniczeń, dążyć do realizacji swoich celów? Na te pytania odpowiadają młodzi bohaterowie_ki filmów w tym bloku.

Wiesz, że to będzie film o wojnie
Norwegia, Ukraina, 2023, 35 min
Reżyseria: Olha Tsybulska
Produkcja: John Emil Richardsen/Montevideo Tromsø AS
Montaż: Ganna Iaroshevych
Wybrane festiwale i nagrody: 2023 – MFF Tromsø / Tromsø IFF

Film pokazuje, jak wygląda obecnie życie wchodzących w dorosłość dzieciaków w Kijowie. Po kilku miesiącach alarmy ostrzegające przed atakami rakietowymi stały się już codziennością. Miasto zaczyna wracać do funkcjonowania, chociaż nowa rzeczywistość jest daleka od normalności. Pytając swoich przyjaciół o to, co zmieniło się w ich codzienności, reżyserka portretuje obraz dzielnych chłopaków i dziewczyn, którzy angażują się jak mogą w pomoc walczącym na froncie żołnierzom. Starają się równocześnie cieszyć życiem i przeżywać swoją młodość jak najintensywniej, bo przyszłość pozostaje dla nich wielką niewiadomą. Ile jeszcze będą musieli trwać w takim stanie niepewności?

Dream Diver
Dania, 2022, 8 min
Reżyseria: Jonas Bang
Zdjęcia: Emil Aagaard, Jason Alami
Produkcja / Production: Mads Buhl / Mads Buhl ApS
Montaż / Editing: Niels Buhl
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – CPH:DOX, Kopenhaga

Film jest zapisem wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju, wydarzenia, którym był pierwszy i ostatni zarazem koncert zespołu Dream Diver. Tworzyła go grupa sześciu chłopaków kończących swoją dziesięcioletnią przygodę ze szkołą dla dzieciaków wymagających wsparcia. Zaraz ich drogi się rozejdą, ale zanim to nastąpi, pozwolą nam  zanurzyć się w pięknych dźwiękach dopełnionych marzycielskim wokalem. To prawdziwa muzyczna przygoda, pokazująca, że prawdziwa sztuka nie zna ograniczeń, jeśli tylko płynie prosto z serca.

Nothing Runs Like a Deere
Szwecja, 2023, 17 min
Reżyseria: Max Göran
Zdjęcia: Sam Benstead, Moses Bwayo, Michele Sibiloni
Produkcja: Max Göran
Wybrane festiwale i nagrody: 2023 – CPH:DOX Kopenhaga

Film prezentowany w ramach sekcji filmowej Doc Alliance

Spojrzenie na subkulturę „raggar”, która rozwija się wśród młodych Szwedów w małych, prowincjonalnych miasteczkach. Zbierają się na parkingach, żeby siedzieć w swoich samochodach i wspólnie imprezować z dala od dużych miast. Max Göran stara się bliżej przyjrzeć ich życiu, motywacjom oraz fascynacji kulturą lat 50. XX wieku. Znajdzie się tutaj nawet miejsce na nawiązanie do słynnej sceny z kultowego „Buntownika bez powodu”. Tytuł nawiązuje do hasła reklamowego firmy produkującej traktory, Deere. W obawie przed pojawieniem się policji, bohaterowie często poruszają się z prędkością, jaką osiągają maszyny rolnicze.

Łyk benzyny
Wielka Brytania, 2022, 35 min
Reżyseria: Jess Kohl
Zdjęcia: Adric Watson
Produkcja: Jess Kohl, Ben Cole / Prettybird
Montaż: Dustin Waldman
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – IDFA Amsterdam

Wayne kocha amatorskie wyścigi własnoręcznie zbudowanymi samochodami. Tę pasję przekazuje swojemu 12-letniemu synowi JayDee. Niedługo chłopak będzie miał okazję spróbować swoich sił, więc ojciec trenuje z nim technikę i przygotowuje go psychicznie. Ta niezwykła opowieść o dorastaniu pokazuje przy okazji siłę rodzinnych więzi i wspólną pasję jako doskonałą okazję do podzielenia się doświadczeniem i wiedzą między kolejnymi pokoleniami.

kraj:
Norwegia, Ukraina, 2023 ("Wiesz, że to będzie film o wojnie"); Dania, 2022 ("Dream Diver"); Szwecja, 2023 ("Nothing Runs Like a Deere"); Wielka Brytania, 2022 ("Łyk benzyny")
reżyseria:
Olha Tsybulska (“Wiesz, że to będzie film o wojnie”); Jonas Bang ("Dream Diver"); Max Göran ("Nothing Runs Like a Deere"); Jess Kohl ("Łyk benzyny")
zdjęcia:
Emil Aagaard, Jason Alami ("Dream Diver"); Adric Watson ("Łyk benzyny")
produkcja:
John Emil Richardsen/ Montevideo Tromsø AS (“Wiesz, że to będzie film o wojnie”); Mads Buhl / Mads Buhl ApS ("Dream Diver"); Max Göran ("Nothing Runs Like a Deere"); Jess Kohl, Ben Cole / Prettybird ("Łyk benzyny")
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Tromsø / Tromsø IFF ("Wiesz, że to będzie film o wojnie"); 2022 – CPH:DOX, Kopenhaga ("Dream Diver"); 2023 – CPH:DOX Kopenhaga ("Nothing Runs Like a Deere"); 2022 – IDFA Amsterdam ("Łyk benzyny")
sekcje:
Krótkie metraże
tagi:
feel good movie muzyka Europa prawa człowieka sport wojna Ukraina dorastanie

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem wojna