Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok 2 Shorts Competition. Block 2

reż. Emma van den Berg ("Moja mama kocha Russela Crowe'a"); Marco Piccarreda ("Spartivento"); Jonathan Brunner ("Rozmowy z granicy") / Niderlandy, Wielka Brytania, 2022 ("Moja mama kocha Russela Crowe'a"); Włochy, 2022 ("Spartivento"); Niemcy, 2022 ("Rozmowy z granicy") /
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu.

Moja mama kocha Russella Crowe'a
Niderlandy, Wielka Brytania, 2022, 26 min
Reżyseria: Emma van den Berg
Zdjęcia: Emma van den Berg
Produkcja: Imoje Aikhoje, Emma van den Berg / Emma van den Berg
Montaż: Emma van den Berg
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – DOK Leipzig

Film prezentowany w ramach sekcji filmowej Doc Alliance

Coby wydaje się bardzo radosną i energiczną kobietą, która kocha spotykać się ze znajomymi, śpiewać i tańczyć. Kiedy wpada do niej w odwiedziny córka Emma, która jest także reżyserką filmu, zaczynają rozmawiać o przeszłości. Okazuje się, że przekazała swojej córce lęk, który towarzyszył jej przez całe życie po traumatycznych doświadczeniach z młodości. Miłość do Russella Crowe i wszystkiego, co pozwala się oderwać od rzeczywistości, staje się ucieczką przed ciężarem wspomnień. Emocjonalny styl montażu, pełen celowych nierówności i zmian nastroju idealnie odzwierciedla bliską, ale niełatwą relację między matką i córką.

Spartivento
Włochy, 2022, 34 min
Reżyseria: Marco Piccarreda
Zdjęcia: Marco Piccarreda
Produkcja: Marco Piccarreda
Montaż: Marco Piccarreda
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – Visions du Réel Nyon

Nadmorska miejscowość wypoczynkowa we Włoszech. Bohaterowie spędzają tu wakacje każdego roku. Ariele kocha plażę i marzy o zdobyciu serca jednej z lokalnych dziewczyn, za to spokojna i opiekuńcza Rosetta stara się zażyć trochę słońca, zanim wrócą znowu do Neapolu, gdzie na co dzień mieszkają. Tematem filmu staje się ich niezwykła, głęboka relacja, oparta na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Mimo że Areiele ma trudności w komunikacji ze światem, jego babcia zawsze doskonale wie, czego potrzebuje w danym momencie. Łącząca ich miłość i dbałość o wzajemne potrzeby oraz uczucia pozwala uchwycić istotę tego, czym jest jakościowa relacja, dająca prawdziwe szczęście.

Rozmowy z granicy
Niemcy, 2022, 30 min
Reżyseria:  Jonathan Brunner
Zdjęcia: Marie Scholjegerdes
Produkcja: Tristan Schneider / Filmakademie Baden-Württemberg
Wybrane festiwale i nagrody: 2022 – DOK Lipsk: nagroda Silver Dove, 2022 – MFF Jihlava

Listopad, 2021 rok, granica polsko-białoruska. Grupa aktywistek stara się ratować uchodźców umierających w lasach pomiędzy dwoma krajami. Ich misję utrudniają służby graniczne, które polują na nielegalnych imigrantów niemal jak na zwierzęta, wypychając ich – mimo chłodu – z powrotem na stronę białoruską, gdzie z kolei wojsko zmusza ich do kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ludzie, atakowani z obu stron, zostają odarci z człowieczeństwa i skazani na pewną śmierć w mrocznym, chłodnym lesie. Aktywistki starają się dostarczyć im –  wbrew służbom – leki i ubrania, ale w każdej sekundzie kontakt może się urwać, co często oznacza jedno – śmierć potrzebujących, także małych dzieci. Jak to możliwe, że do czegoś takiego dochodzi w XXI wieku na granicy Unii Europejskiej? Bohaterki filmu nie są w stanie tego zrozumieć, robiąc wszystko, żeby zapobiec tragedii w takim wymiarze, jak tylko jest to możliwe.

kraj:
Niderlandy, Wielka Brytania, 2022 ("Moja mama kocha Russela Crowe'a"); Włochy, 2022 ("Spartivento"); Niemcy, 2022 ("Rozmowy z granicy")
reżyseria:
Emma van den Berg ("Moja mama kocha Russela Crowe'a"); Marco Piccarreda ("Spartivento"); Jonathan Brunner ("Rozmowy z granicy")
zdjęcia:
Emma van den Berg ("Moja mama kocha Russela Crowe'a"); Marco Piccarreda ("Spartivento"); Marie Scholjegerdes ("Rozmowy z granicy")
produkcja:
Imoje Aikhoje, Emma van den Berg / Emma van den Berg ("Moja mama kocha Russela Crowe'a"); Marco Piccarreda ("Spartivento"); Tristan Schneider / Filmakademie Baden-Württemberg ("Rozmowy z granicy")
wybrane festiwale i nagrody:
2022 – DOK Leipzig ("Moja mama kocha Russela Crowe'a");
sekcje:
Krótkie metraże
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
tagi:
polityka psychologia Europa prawa człowieka feminizm relacje aktywizm slow cinema migracje dorastanie Włochy

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem polityka