Dublin. Muzyka z North Circular North Circular

reż. Luke McManus / 2022 / Irlandia / 85min.
Barwny i pięknie nakręcony musical dokumentalny, portretujący North Circular Road w Dublinie oraz jej społeczność i historię klasy robotniczej.

Barwny i pięknie nakręcony musical dokumentalny portretujący North Circular Road w Dublinie oraz jej społeczność i historię klasy robotniczej. To dokumentalny esej pełen obrazów i pomysłów, przypominający monochromatyczną fotografię wykonaną w latach 70. lub 80. XX wieku. Podróżujemy od Phoenix Park na zachodzie do Summerhill i doków na wschodzie miasta, gdzie niektóre dzielnice są zaniedbane, inne zgentryfikowane, a w niektórych mieszkańcy po prostu mierzą się z biedą. Poznajemy historię tych miejsc i uliczne pejzaże, które wydają się niezmienione przez dziesięciolecia.

Film przeplata wyrazistą i melancholijną muzykę ludową z wywiadami i refleksjami na temat znanych dublińskich zabytków i osławionych instytucji, które znajdują są w tym miejscu. Opowiedziany w czarno-białej stylistyce przywołuje wiele historii na temat Dublina i Irlandczyków, prezentując kolonializm i walkę o wyzwolenie kobiet oraz zjawiska powodujące problemy psychiczne kolejnych pokoleń. Porusza też wiele kwestii współczesnych, w tym walkę o ocalenie legendarnego Cobblestone Pub przed zniszczeniem przez deweloperów. W filmie obserwujemy występy lokalnych artystów z North Circular, w tym Johna Francisa Flynna, Séana Ó Túamy, Eoghana O'Ceannabháina, Iana Lyncha i Gemmy Dunleavy.

czas trwania:
85 min
kraj / rok produkcji:
Irlandia / 2022
reżyseria:
Luke McManus
zdjęcia:
Evan Barry, Jamie Goldrick, Luke McManus, Paddy Jordan, Richard Kendrick
produkcja:
Elaine Gallagher / Madhouse Films
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – CPH:DOX Kopenhaga, 2022 – FF Sheffield, 2022 – FF Dublin: Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów Dokumentalnych, 2022 – FF IndieCork: Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów Dokumentalnych, 2022 – DocPoint Helsinki, 2022 – DocPoint Tallin
sekcje:
Muza i wena
konkursy:
Nagroda Nos Chopina Nagroda za Najlepsze Zdjęcia
tagi:
muzyka miasta relacje

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem miasta

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepsze Zdjęcia